Zemřel Vlastimil Harapes, choreograf a herec. Zavzpomínejte na něj v rozhovoru s Ondřejem Kepkou

15. květen 2024

Po dlouhé nemoci dnes zemřel herec, tanečník a pedagog Vlastimil Harapes, bylo mu 77 let. Harapes byl dlouholetým sólistou baletu Národního divadla, později baletní soubor první české scény vedl jako umělecký šéf. Mimo jiné působil i jako dlouholetý moderátor Českého rozhlasu Dvojka. V roce 2012 získal Thálii za celoživotní taneční mistrovství. 

Čtěte také

Které z jeho rozmanitých uměleckých aktivit pro něj nejvíc znamenaly? Jak vzpomíná na moderování Nočního Mikrofóra? A který rozhovor se mu vepsal do srdce opravdu natrvalo? Zavzpomínejte na Vlastimila Harapese v rozhovoru s Ondřejem Kepkou.

Během své více než dvacetileté aktivní činnosti tančil stěžejní mužské role prakticky ve všech titulech repertoáru Národního divadla. Za všechny lze jmenovat Prince v Labutím jezeře, Spící krasavici, titulní role v Macbethovi, Faustovi, Faunově odpoledni, Spartakovi, Hoffmannových povídkách a Odysseovi, Romea i Merkucia v Romeovi a Julii... Byl také úspěšným filmovým a divadelním hercem. Ztvárnil role ve filmech Markéta Lazarová, Den pro mou lásku nebo Bolero.

autor: Ondřej Kepka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.