Zemřel publicista Karel Pacner. Poslechněte si rozhovor na Dvojce o objevech ve vesmíru

7. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Pacner při oslavě 55. výročí Meteoru

Ve věku 85 let zemřel autor, novinář a popularizátor vědy a kosmonautiky Karel Pacner. Poslechněte si rozhovor v Kávě o čtvrté z roku 2011. Tématem byly objevy ve vesmíru a mimozemské civilizace. Kolegu připomíná i autor pořadu Meteor Petr Sobotka. Na výjimečnou osobnost zavzpomínáme i v odpoledním vysílání Dvojky.  

Ve věku 85 let zemřel novinář, spisovatel a vědecký publicista Karel Pacner. Desítky let se věnoval popularizaci vědy, hlavně kosmonautiky. V roce 1969 se jako novinář ve Spojených státech účastnil startu mise Apolla 11. 

Karel Pacner a Meteor

Čtěte také

Jako host mnohokrát přijal pozvání do populárně-vědeckého magazínu Meteor, který vysílá Český rozhlas Dvojka. Byl i jedním z významných spolupracovníků. 

„Karel Pacner pro mě byl žijící legendou vědecké žurnalistiky. Měl ohromný přehled a dobře rozuměl souvislostem. Když jsem s ním mluvil naposledy, s nadšením vyprávěl, kolik knih připravuje a jaké má plány na příští roky. Bohužel, už k nim nedojde. Rád budu vzpomínat na naše setkání na 80. narozeninách Jiřího Grygara v Divadle Járy Cimrmana nebo při oslavách 55 let Meteoru v Národním technickém muzeu,“ vzpomíná autor pořadu Meteor Petr Sobotka.

Redaktorem a spisovatelem

Celý svůj život profesně spojil s redakcí deníku Mladá fronta, kde začal pracovat v roce 1959. Později začal psát knihy o kosmonautice a vesmíru.

Je autorem i dvou sci-fi knížek. Například v Cestě na Mars sepsal fiktivní rekonstrukci cesty prvních lidí na Mars.

Karel Pacner za svou práci získal mimo jiné ceny za popularizaci Akademie věd a Rady vlády pro vědecký a technologický rozvoj.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?