Zemřel publicista Karel Pacner. Poslechněte si rozhovor na Dvojce o objevech ve vesmíru

7. duben 2021

Ve věku 85 let zemřel autor, novinář a popularizátor vědy a kosmonautiky Karel Pacner. Poslechněte si rozhovor v Kávě o čtvrté z roku 2011. Tématem byly objevy ve vesmíru a mimozemské civilizace. Kolegu připomíná i autor pořadu Meteor Petr Sobotka. Na výjimečnou osobnost zavzpomínáme i v odpoledním vysílání Dvojky.  

Ve věku 85 let zemřel novinář, spisovatel a vědecký publicista Karel Pacner. Desítky let se věnoval popularizaci vědy, hlavně kosmonautiky. V roce 1969 se jako novinář ve Spojených státech účastnil startu mise Apolla 11. 

Karel Pacner a Meteor

Čtěte také

Jako host mnohokrát přijal pozvání do populárně-vědeckého magazínu Meteor, který vysílá Český rozhlas Dvojka. Byl i jedním z významných spolupracovníků. 

„Karel Pacner pro mě byl žijící legendou vědecké žurnalistiky. Měl ohromný přehled a dobře rozuměl souvislostem. Když jsem s ním mluvil naposledy, s nadšením vyprávěl, kolik knih připravuje a jaké má plány na příští roky. Bohužel, už k nim nedojde. Rád budu vzpomínat na naše setkání na 80. narozeninách Jiřího Grygara v Divadle Járy Cimrmana nebo při oslavách 55 let Meteoru v Národním technickém muzeu,“ vzpomíná autor pořadu Meteor Petr Sobotka.

Redaktorem a spisovatelem

Celý svůj život profesně spojil s redakcí deníku Mladá fronta, kde začal pracovat v roce 1959. Později začal psát knihy o kosmonautice a vesmíru.

Je autorem i dvou sci-fi knížek. Například v Cestě na Mars sepsal fiktivní rekonstrukci cesty prvních lidí na Mars.

Karel Pacner za svou práci získal mimo jiné ceny za popularizaci Akademie věd a Rady vlády pro vědecký a technologický rozvoj.

Spustit audio

Související