Zdena Herfortová: "Muzikál je mladý. Nabíjí radostí a energií"
Hostem úterního dopoledního magazínu na Dvojce byla filmová a divadelní herečka Zdena Herfortová.
Tato výrazná osobnost brněnských divadel Státního divadla a dnes Městského divadla na jevišti právě exceluje v premiéře muzikálu Flashdance.
Brno předběhlo Broadway
V sobotu 28. září měl v Brně světovou premiéru muzikál Flashdance, který vypráví příběh mladé dívky, která ve dne pracuje jako svářečka a v noci se věnuje tomu, co doopravdy miluje, tedy tanci. „V USA to nestihli, první bylo Brno a premiéra byla úžasná. Všichni jsme šťastní. Film se točil v r. 1983 po sekvencích, takže se skláním před tanečními výkony našich herců. O představení musím mluvit v superlativech. Publikum bylo spokojené a na premiéře tleskalo ve stoje.“
Může za to náhoda
Pochází z umělecké rodiny. I když jen z části. Tatínek hrál na pozoun v Orchestru Karla Vlacha, ale maminka byla úřednice. „V mládí jsem velmi toužila dostat se mezi lidi a hrát divadlo. Začala jsem jako ochotník úplnou náhodou. Do divadla mě zavedli moji kamarádi. Pamatuju si na vůni líčidla a kakaového másla, kterým jsme se odličovali. Pak jsem se přihlásila na JAMU.“
Nejmilejší Dolly
Muzikál je dramatický žánr, který vznikl v USA z různorodých kořenů. Proč má Zdena Herfortová ráda muzikály? „Muzikál je mladý a nabíjí radostí a energií. Proto na ně publikum tak rádo chodí. Je to ale namáhavé. Musí se v něm snoubit pěvecká, taneční a herecká složka. Ale když to herci umí a povede se to, je radost sledovat představení. Kdybych si mezi muzikály měla vybrat ten nejmilejší, zvolila bych Hello Dolly.“
Životopis
Vystudovala herectví na JAMU. Do prvního angažmá nastoupila do Mahenovy činohry Státního divadla Brno (1968 – 1992), kde vytvořila řadu stěžejních rolí českého i světového repertoáru. Od 1. 2. 1992 je členkou Městského divadla Brno.
V roce 1996 obdržela cenu Thállie za herecký výkon v titulní roli Alžběty Anglické.
Významné jsou i její role televizní (seriál Četnické humoresky, pohádka O svatební krajce, Prsten krále řeky, inscenace Sólo pro mou ženu, Prokop Diviš, Mejdan na písku, Sestra Amáta, Nevinný /s M.Labudou/, povídka Domov důchodců z cyklu 3+1 s Miroslavem Donutilem a další..., moderátorské dovednosti zúročila v pořadu Přijďte k nám na večeři nebo nedávno při provázení slavnostního večera udílení Cen Thálie v přímém přenosu ČT), filmové a rozhlasové, dabing. Vedle herecké práce působí od roku 1976 jako pedagog na brněnské JAMU, kde od roku 1998/1999 vede samostatný ateliér muzikálového herectví.
zdroj: ofic. web hosta
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.