Západočeské lázně na seznamu UNESCO? Expedice za jejich krásami
Karlovy Vary, Mariánské lázně a Františkovy lázně se mohou postarat o další zápis České republiky na seznam světového kulturního dědictví. Čím jsou unikátní?
Zápis měl být vyhlášen na začátku července v Číně, ale epidemie koronaviru akt odložila. Čím jsou ale západočeské lázně tak unikátní, čím je výjimečné složení jejich minerálních vod, proč je tolik obdivován jejich urbanismus a architektura, proč je milovala evropská šlechta i umělci z celého světa a co vlastně západočeský lázeňský trojúhelník na seznam světového dědictví UNESCO přivedlo? O tom všem ve speciální lázeňské Expedici.
Už od pradávna
Pokud považujete lázeňství za výdobytek moderní doby a posledních dvou století, opak je pravdou: první lázně a relaxační bazény vznikaly již před čtyřmi tisíci lety, a to podél řeky Indu a jejích přítoků. Civilizace, která lázeňství vynalezla, se formovala podél řeky Indu a říká se jí protoindická nebo také harrapská a její příslušníci zabírali velkou část dnešního Pákistánu, severozápadní Indie a východního Afghánistánu.
Neví se ale, jak tam tehdy lázně fungovaly. Předpokládá se, že byly určeny jen pro nejvyšší kastu. Ve starém Egyptě už fungoval celkem sofistikovaný systém provozu a lázně poskytovaly hygienické zázemí a relaxaci nejen pro panovníky, ale využívat je mohli i dělníci pracující na stavbě pyramid.
Koupel s muzikanty
Středověk byl všeobecně považován za nečistý a nehygienický, což není tak docela pravda. V tomto období dali feudálové koupelím další a zcela nový rozměr v podobě hudebních doprovodů, které z nich činily společenské události. Je ale pravda, že ve středověku docházelo za účelem léčby a omlazení k docela drastickým lázeňským kúrám: Koupele totiž trvaly až desítky hodin, takže docházelo k maceraci kůže s mokváním a často i se sekundární infekcí.
Jak to bylo u nás
První záznamy o využití léčebných pramenů na území dnešního Česka datujeme do 15. století, kdy byly na několika místech objeveny vyvěrající minerální prameny. Právě kolem nich v průběhu staletí vznikala lázeňská města. K zásadnímu rozvoji lázní však dochází především od 18. do 20. století, kdy jsou lázeňská místa navštěvována nejen z důvodů léčebných, ale i pro široké možnosti kulturního a společenského vyžití.
Stavěly se velké lázeňské domy a kolonády, docházelo k zastřešování vřídel. Epocha velkorysého budování lázní pak vrcholila na přelomu 19. a 20. století. Vzrůst zájmu o lázeňství byl zapříčiněn mnoha faktory. Jedním z nich byl rozvoj lékařství a balneologie.
Podle Priessnitzova vzoru
Právě ona společně s vodoléčbou se brzy staly obory, přednášenými na univerzitě. Zmíněná vodoléčba byla doménou slezského rodáka Vincence Priessnitze, jenž v roce 1829 založil dnešní Lázně Jeseník a v nich první vodoléčebný ústav. Jeho proslulé studené zábaly a koupele v ledové vodě jsou používány dodnes. Navíc se podle Priessnitzova vzoru začaly zakládat podobné ústavy po celém světě.
Velké osobnosti
Velká pozornost byla věnována i kvalitě přírodních zdrojů. Do lázní totiž začala jezdit nejvybranější klientela. Západočeské lázně se pyšnily návštěvami osobností, jakými byli car Petr Veliký, Albrecht z Valdštejna či anglický král Eduard VII.
A nepříjižděli pouze panovníci, ale i velikáni evropské kultury, například Goethe, Schiller, Chopin, Beethoven, Wagner a jiní. A právě oni se s oblibou vydávali do tří lázeňských měst, díky nimž by měla mít Česká republika další zápis na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO: do Karlových varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní.
Související
-
V Mariánských Lázních si každý najde vodu na svou nemoc
Ve Slavkovském lese u Mariánských Lázní můžete prožít nefalšované okouzlení z bublajících vod, které vám vyvěrají pod nohama. Při procházce nebo cykloturistice nepo...
-
Dějiny kuchyně: Prvorepublikové Lázně Poděbrady? Krom léčby jste si mohli dát lína přímo z Labe
K životu středních a vyšších vrstev meziválečného Československa patřilo trávit pár dní v roce v lázních. Co byste si tam mohli dát dobrého „na zub“? Je léto roku 1...
-
Ředitel Lázní Poděbrady věří v medicínu: "Do Lurd bych nejel,...
České lázeňství bylo vždy na špičce. Vyhledával ho i car Petr Veliký, Chopin nebo Goethe. Lázně se od jejich dob změnily, složení minerálních vod ne. Také na ně ned...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.