Začátky Scotland Yardu. Strážníci se svolávali řehtačkami
Scotland Yard, dnes známý jako Metropolitní policejní služba nebo Metropolitní policie, byl založen 29. září 1829 v Londýně. V současnosti je asi nejznámější policejní organizací na světě. A to i díky tomu, že byl mnohokrát zpopularizován autory detektivek i filmaři. Scotland Yard ale rozhodně nebyl prvním policejním sborem. Dříve než v Londýně byl založen například v New Yorku či Paříži.
V britské metropoli zpočátku proti zločincům bojovali dobrovolní strážníci, kteří dostávali odměny za jednotlivé případy. Jenže Londýn se rozrůstal a s ním i zločinnost. První strážníci nově založeného Scotland Yardu vyrazili do terénu 29. září 1829 v šest hodin večer, aby hlídkovali v ulicích. Zajímavé je, že k přivolání pomoci policisté dlouho používali řehtačku. Ta byla vyměněna za píšťalku teprve krátce před první světovou válkou.
Název podle dvora
První velitelství policejního sboru sídlilo v budově na Whitehall Place číslo 4. A jméno dostalo podle dvora, do kterého se dalo z budovy vyjít. Ten se historicky nazýval Scotland Yard, protože šlo o místo, kde skotští králové přebývali při návštěvě Londýna.
O tom, že kritéria pro přijetí k policii nebyla zpočátku nijak přísná, svědčí i fakt, že během prvních dvou let byla polovina strážníků propuštěna kvůli častému vysedávání v hospodách, opilství a kamarádšoftům s prostitutkami.
Pokud vás zajímá, proč se londýnským strážníkům začalo říkat bobíci, nebo jaké slavné případy musel Scotland Yard řešit, poslechněte si Příběhy z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Řehoř, král podvodníků. Dopadl ho až Scotland Yard. Ale i jim vlastně unikl
Klenotník, ředitel Chicagofilmu, hoteliér v Buenos Aires, zástupce londýnské textilky, baron Raynmann z Einsensteinu, major rakouské armády a rytíř Řádu Marie Terezie...
-
Kapsářská brigáda. Trojlístek pražských detektivů obdivoval i Scotland Yard
„Praha, kapsářů ráj,“ říkalo se ve 30. letech. Kriminalistům se tehdy ale nakonec podařilo kapsáře z hlavního města vypudit. Neměli kamery. Stačily jim jen oči a postřeh.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.