Za pět dolarů myl v Austrálii nádobí, dnes točí Jakub Vágner pro National Geographic

25. srpen 2011

Naším dnešním (25. srpna) hostem pořadu Je jaká je po 11:05 hodině byl světoznámý český rybář a propagátor volné přírody Jakub Vágner.

Kromě lovu vodních živočichů se rovněž věnoval rybářskému průvodcovství. Nečinil tak jen v Evropě, ale např. i v Austrálii. U protinožců si tímto způsobem přivydělával. Neměl totiž jakoukoliv jinou možnost: „Za pět dolarů na hodinu jsem tam myl nádobí. A tím se nedalo moc uživit.“

A co si máme pod pojmem „rybářské průvodcovství“ představit? „Znamená to, že k vám na loď nastoupí někdo, kdo ryby buď vůbec neumí chytat nebo to umí trošku či velice dobře. Vy musíte odhadnout jeho zkušenosti a to, co chce. Pak takového člověka vezmete na druh rybolovu, který má rád, a snažíte se, aby uspěl. Časově je to velmi náročné.“ Jakub Vágner dále doplňuje, že nejraději spolupracoval s Japonci a Číňany. S úsměvem říká, že s nimi absolvoval prý jen „takovou okružní krmící jízdu.“

„Když mě pustíš, splním ti tři přání.“ Říká se v nejednom vtipu o zlaté rybě. Propuštění na svobodu není pro Jakuba Vágnera čímkoliv podmíněno. Z jeho úhlu pohledu se jedná o automatický krok, který by měl po odchycení následovat. Nemyslí si, že by byl kapr, kterému uvízl háček v tlamě, po propuštění jakkoliv zraněný. „Tvrdí to jen lidi, kteří si potřebují pořádně narvat mrazák a přepočítávají rybí maso na proježděný benzín nebo cenu povolenky.“

Jakub Vágner

Že je ryba znehodnocená by prý pochopil před 20 - 30 lety: „Filozofie tehdy ještě nebyla a chytalo se na tokozy či bambusové pruty. Technologie šla ale hodně dopředu. Všechno se zdokonalilo, a to včetně rybářského myšlení. Právě z toho důvodu si myslím, že by se vzácné trofejní ryby určitě měly vracet do vody.“ To považuje za důležité i kvůli tomu, aby se zachoval a neničil původní genofond. „Např. sumec byl České republice relativně nedávno velký mýtus. Bohužel ale dochází k tomu, v co jsme nedoufali. Po 15 letech, kdy rybářům vzkazujeme, aby vraceli velké ryby do vody, jsou dnes některé revíry naprosto vydrancované.“

„Rybaření je úžasné v tom, že trávíte volný čas v přírodě. Musíte se v ní nějak chovat a splynout s ní. Ženy to láká, a tak jich přibývá.“ Uvádí J. Vágner k nárůstu lovících žen. Konkurenci v nich ale nevidí, o soupeření si dokonce myslí, že do tohoto oboru rozhodně nepatří. Dle něj se dá chápat jen v podobě tzv. „zdravého hecování.“

Má každá ryba svou vlastní povahu? Milovník přírody prozrazuje, že bezesporu. Do stejných skupin, do kterých dělíme lidi na choleriky či sangviniky, na malé a vysoké nebo na lehké i těžké, prý můžeme zařadit i „ošupence.“ „Poznávání jednotlivých mentalit ryb mě baví. Ne každá, i z druhového hlediska, se chová stejně. Ryby určitě nejsou hloupé.

Nějakou dobu už Jakub Vágner představuje na českých školách projekt podporovaný MZe ČR a neziskovou organizací Sladkovodní giganti, o.s. „Návrat přírody do škol.“ Spolupracuje v něm také s kolegou Štěpánem Auředníkem. „Jezdíme po základních a středních školách naší republiky. S dětmi si povídáme o rybách, české a zahraniční přírodě, o tom, jak ji chránit a co bychom v ní neměli dělat. Zmiňujeme i obnovitelné zdroje. Mám velikou radost z toho, že to má úspěch. Dávám tomu veškerý svůj volný čas a moc mě to baví.

Jakub Vágner a zlatý nilský okoun

Král rybářů, jak se mu přezdívá, proslul svými cestami za rybami do všech, především neprobádaných, koutů světa. Jeho expedice můžeme vidět v pořadu „Rybí bojovník“ televizní stanice National Geographic Channel. Oblíbil si lov tzv. endemitů, tedy ryb žijících pouze v jediné oblasti na světě. V současnosti se může pochlubit celkem 17 ulovenými sladkovodními giganty. Zbývá mu jich ještě sedm. „Jsou to vrcholní predátoři, kteří kompletně ovlivňují celý ekosystém své lokality. Velmi pravděpodobně se více než polovina z nich nedočká následujícího století. Hlavním důvodem je, např. v Amazonii, rapidní odlesňování. Budoucnost vypadá u některých druhů velmi černě. Ač některé existují, tak už je víceméně můžeme považovat za kriticky ohrožené, možná i vyhubené.“

Více si poslechněte v záznamu rozhovoru s moderátorkou Danielou Brůhovou a desetiletým začínajícím rybářem a hokejistou Davidem Kučerou.

autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.