Za odchodem lékařů do ciziny nejsou jen peníze

27. květen 2014

Mezi nemoci českého zdravotnictví patří další vzdělávání a profesní růst lékařů. Má na to náměstek ministra lék?

Josef Vymazal má ve své ministerské gesci oblast léčebné péče. Současně je neurologem a radiologem pražské Nemocnice Na Homolce.

Proč se primář prestižní pražské nemocnice rozhodl usednout na křeslo politika? „Přišlo mi to jako výzva. Ve zdravotnictví je tolik problémů, které mě pálí. V této pozici bych to chtěl ovlivnit.“

Čtěte také

Mezi největší problémy podle něj patří postgraduální vzdělávání lékařů a dalších zdravotníků. „Intenzivně pracujeme na novém znění zákona, do kterého chceme vnést zdravý rozum.“

Dnes existuje velké množství vyhlášek, které si často protiřečí. A i to stojí podle Vymazala za odchody mladých lékařů do zahraničí. „Neodcházejí totiž pouze kvůli penězům, ale právě kvůli dalšímu vzdělávání.“

Ministerstvo se chce vrátit k systému, který jsme znali před vstupem do Evropské unie. Ten prý totiž fungoval.

Josef Vymazal

Peníze pro lékaře
Pokud jde o platy zejména mladých lékařů, bude se ministerstvo snažit. „Nepůjde ale rozhodně o skokové navýšení o desítky procent. Rozhodně ale chci vyslat signál: Jsme na vaší straně.“

Náměstek Vymazal je také přesvědčen, že české zdravotnictví se může chlubit vynikající akutní péčí. Rezervy jsou ale v té následné a paliativní, která se věnuje nevyléčitelně nemocným. Českým lékařům chybí i klientský přístup k pacientovi. Ten je v zahraničí zcela normální.

Jak se na nás dívá zahraničí?
Zrovna minulý týden se Josef Vymazal vrátil ze Saúdské Arábie. Zaznamenal netradiční zájem nejen o české lázně, ale i o naši rehabilitační medicínu. Je tam považována za nejlepší na světě.

V současnosti se v Arábii staví 120 nových nemocnic. „A zoufale potřebují lékaře. Dokonce projevili zájem o studium medicíny na našich univerzitách,“ dodal Josef Vymazal.

Jaké jsou novinky v diagnostických a léčebných metodách? Co ministerstvo připravuje? Poslechněte ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , Marie Retková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.