Z čeho je tvořena naše krajina a jak vznikla? Expedice za skalami

1. červenec 2023

Právě začínají prázdniny, čas dovolených. Mnozí obyvatelé České republiky i mnozí cizinci se nechají zlákat půvaby naší krajiny, o které se dá bez přehánění říct, že je malebná. Střídají se tu hory a údolí, kopce a roviny. Najdeme tu krasové oblasti, rulová pohoří, čedičové skály, pískovcová skalní města a leccos dalšího. Za vznikem těchto krásných míst stojí geologické pochody, o kterých si v Expedici povídáme s paleontologem, geologem a jeskyňářem Richardem Pokorným.

Za to, že v naší zemi je na tak malém kousku tolik různých geologických útvarů, může mimo jiné srážení dvou zemských desek v době, kdy existoval superkontinent Pangea. Za opukovou pánev vprostřed české kotliny vděčíme pravěkému moři, které mělo břehy kdesi v místech našich severních hranic. Důkazem toho jsou četná pískovcová města – vyschlé pobřežní oblasti, které následně tvarovala eroze.

A černý čedič? Ten se vytvořil utuhnutím magmatu nad povrchem, popřípadě mělko pod ním. Podobnou magmatickou horninou je znělec. Obě se dají nalézt v Českém středohoří, pohoří, které vzniklo právě magmatickou činností. Ta probíhala pod staršími druhohorními opukovými, pískovcovými a dalšími usazeninami. Richard Pokorný vysvětluje, jak byly erozí z krajiny postupně unášeny, až se odhalily oblé magmatické útvary Českého středohoří.

Více nejen o vzniku hor a skalních útvarů si poslechněte v další Expedici na Dvojce. Ke slovu se dostanou i ti, kteří skály používají ke sportu.

Spustit audio