Ypsilonku bych nevyměnil ani za zlatý tele, tvrdí herec Pavel Nový

1. prosinec 2015

Je hercem, který vystřídal spoustu zaměstnání. I v zimě chodí v kraťasech a účinkuje v pražské Ypsilonce, která je pro něj druhým domovem. A velkým fenoménem, který nedokáže popsat.

„Zkoušel jsem to tolikrát! To je něco zvláštního. Nevyměnil bych ji za zlatý tele. Hrajeme představení Sežeňte Mozarta. Je to hlína a je to tak dobrý a jiný… Hrajou tam s námi dokonce sólisti z Národního divadla.“

Jak se sochá představení

Práce režiséra Ypsilonky Jana Schmida se prý hodně podobá práci sochaře, který z kamene vytvoří umělecké dílo. „Tak on z nás to představení vydobyde. Ale my mu ho pomůžeme vogejšlit. My se nezabýváme moc těma psychologiema, my spíš tou zábavou,“ usmívá se Pavel Nový.

V Ulici padají koule

Kromě Ypsilonky ho můžete pravidelně vídat v televizi. V seriálu Ulice. „Ono to má ohromnej nápad v tom, že když jsou Velikonoce, tak i v Ulici jsou Velikonoce. Jsou volby, tak jsou i v Ulici volby. Takže to souzní se společností jako takovou,“ popisuje. V Ulici hraje profesora matematiky.

„Což moc nezapadá, protože, abych se dostal k maturitě, tak jsem musel udělat reparát z matematiky. Takže kolikrát nevím, co říkám za věty.“ Když ho prý někdo ze štábu namíchne, hrozí mu slovy: „Pozor, vyzkouším vás z matematiky. A bude to koule! To vám garantuju!“

Devatero řemesel

Světluška, Pavel Nový

Byl kuchařem, číšníkem i traťovým dělníkem. Jak říká, vším, čím byl, byl rád. „Je to zkušenost a vždycky poznáš lidi. V každém řemesle potkáš lidi, který to uměj, a šmejdy, kteří to flákaj. Mě vždycky bavili víc ti, co to uměli. Protože bylo na co koukat.“

Napřed kultivace

Pavel Nový chtěl být vždycky hercem. Lezl před svými kamarády doma na štokrle a hrál jim divadlo. „Nikdy jsem nepochyboval o tom, že budu hercem.“ Na DAMU ho třikrát nevzali. Stěžovat si odjel s kamarádem Petrem Vršeckým za slavným hereckým pedagogem Milošem Nedbalem. Přímo do divadla.

„Ta nehoráznost vlézt za ním do divadelního klubu!“ Odpověď, kterou tam dostali, prý bylo prostá: „Chlapci, až se trochu zkultivujete, tak přijďte znova.“

Plzeň, pivo a Šumava

Narodil se v Plzni a je na to patřičně hrdý. Mají tam prý dobré pivo a dobrý hokej. Pak s ním rodiče odjeli na Šumavu, kde byl jeho tatínek sládkem. „Já jsem odkojenej pivem.“ Má tam dodnes plno kamarádů.

Jako kluka ho fascinovala železnice. Jeho strýček, který pracoval u dráhy, ho prý jednou posadil k sobě na lokomotivu. „Viděl jsem, jak koleje přijíždějí. A to vidí jen mašinfíra.“ Ve svém životě byl Pavel Nový shodou okolností i traťovým dělníkem. „Jezdil jsem gratis vlakem a to bylo senzační.“

Pavel Nový a Jan Rosák
autoři: eh , Jan Rosák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.