Yasmina Reza: Bůh masakru

Linda Rybová v rozhlasové hře Yasmina Reza: Bůh masakru
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Linda Rybová v rozhlasové hře Yasmina Reza: Bůh masakru

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Sarkastická francouzská komedie, která vás vyléčí ze sebeklamu o evropské kultivovanosti. Účinkují: Linda Rybová, Jan Hájek, Vanda Hybnerová a David Novotný. Poslouchejte do neděle 3. listopadu 2019.

Dva manželské páry se sejdou, aby projednaly incident, ke kterému došlo mezi jejich syny. Všichni mají tu nejlepší vůli situaci vyřešit civilizovanou dohodou. Násilí a agrese přece do moderní evropské společnosti dávno nepatří.

Jenže jak setkání pokračuje, atmosféra houstne a smířlivost se vytrácí. Stres, alkohol, pár špatně zvolených nebo pochopených slov a za chvíli se mírový summit promění v otevřenou válku. Je naše západní civilizace jen tenká slupka, která má zakrýt sklon k násilí, starý jako lidstvo samo?

Podle „skutečných událostí“

Při psaní své dosud nejúspěšnější komedie Bůh masakru (2006) vyšla francouzská dramatička Yasmina Reza ze „skutečné události“. Historku o rvačce mezi kamarády, která skončila vyraženým zubem, autorce vyprávěl její tehdy třináctiletý syn.

Když pak za pár dní sama potkala matku oběti, která si mezi řečí postěžovala, že jí rodiče útočníka ani nezavolali, napadlo Rezu uspořádat setkání čtveřice alespoň ve své komedii. Tak vznikla divadelní hra, která z ní udělala doslova celosvětově známou autorku.

Srovnejte s filmem

Mimořádný úspěch završila povedená filmová adaptace, kterou v roce 2011 natočil Roman Polanski s hvězdným hereckým obsazením Jodie Fosterová, Kate Winsletová, John C. Reilly a Christoph Waltz. V České republice byl Bůh maskaru v překladu Michala Lázňovského k dnešnímu dni uveden už v 11 divadlech.

Rozhlasovou inscenaci natočil režisér Thomas Zielinski, který se francouzskému konverzačnímu divadlu věnuje na půdě pražského divadla Verze. Pod jeho vedením se ve studiu sešla skutečně výbušná čtveřice.

Účinkují: Vanda Hybnerová (Veronika), David Novotný (Michal), Linda Rybová (Aneta) a Honza Hájek (Alan)
Režie: Thomas Zielinski
Mistr zvuku: Radek Veselý
Hudba: Ivan Acher
Produkce: Jana Knappová
Premiéra: 27. 10. 2019

Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz.