Výzkumy potvrzují, že když člověk dělá dobré skutky, má spokojenější život, říká filantropka Babeta Schneiderová

22. leden 2022

Babeta Schneiderová je přesvědčená, že lidé chtějí dávat. Pracovala ve Velké Británii v síti hotelů a hostelů, které se zároveň chovají jako nezisková organizace a podporují sociálně slabší děti ubytováním zdarma, např. na škole v přírodě.

„Charita je ve Velké Británii mnohem víc zakořeněná. Je normální, že v každé malinké vesnici se v sobotu nebo v neděli koná tzv. bake off: lidé tam na podporu někoho, kdo je třeba nemocný, upečou dorty, které prodávají,“

„Je taky běžné, že když lidé umřou, ve své závěti většina z nich odkáže část majetku nějaké neziskovce,“ vysvětluje Babeta Schneiderová postoj britské společnosti k dobročinnosti.

Jedním dechem ale dodává, že i u nás vnímá velkou spoustu úžasných dárců. „Jsme tu na strašně dobré cestě. Každý rok se zapojuje víc a víc lidí, až mě to dojímá,“ dodává filantropka.

Babeta Schneiderová ve studiu Dvojky

Běh, který pomáhá

Babeta Schneiderová v Nočním Mikrofóru vyprávěla také o svém milovaném projektu Adventní běhání, který vznikl před sedmi lety jako předvánoční trénink, ale postupně se přerodil v celoroční sportování.

„Je to partička lidí, která se sdružuje ve facebookové stránce nazvané Adventní běhání. Už tam máme 85000 lidí. Nejenže běhají, ale teď už tím čtyři roky pomáhají. V prosinci každý den běháme minimálně třicet minut denně, kilometry se pak proměňují v peníze.“ Ty potom pomůžou vybraným dětem nebo dospělým.

Motto: Důvěřuj, ale prověřuj

„Věřím v to, že pomoc musí být konkrétní. Proto nedáváme nikomu žádné peníze, ale platíme konkrétní věci,“ vysvětluje Babeta Schneiderová. A co jí osobně přináší dobročinnost?

„Jsou výzkumy, které potvrzují, že když člověk dělá dobré skutky, má spokojenější život. A to je taky jeden z důvodů, proč to dělám,“ usmívá se. „Je to jeden ze smyslů mého života a myslím si, že když člověk může, tak by měl,“ uzavírá.

Jaké pro ni bylo setkání se světem lidí bez domova? Na co ve své kariérní historii není hrdá? A jaká byla její původní motivace k běhu?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...