Výzkumy potvrzují, že když člověk dělá dobré skutky, má spokojenější život, říká filantropka Babeta Schneiderová
Babeta Schneiderová je přesvědčená, že lidé chtějí dávat. Pracovala ve Velké Británii v síti hotelů a hostelů, které se zároveň chovají jako nezisková organizace a podporují sociálně slabší děti ubytováním zdarma, např. na škole v přírodě.
„Charita je ve Velké Británii mnohem víc zakořeněná. Je normální, že v každé malinké vesnici se v sobotu nebo v neděli koná tzv. bake off: lidé tam na podporu někoho, kdo je třeba nemocný, upečou dorty, které prodávají,“
„Je taky běžné, že když lidé umřou, ve své závěti většina z nich odkáže část majetku nějaké neziskovce,“ vysvětluje Babeta Schneiderová postoj britské společnosti k dobročinnosti.
Jedním dechem ale dodává, že i u nás vnímá velkou spoustu úžasných dárců. „Jsme tu na strašně dobré cestě. Každý rok se zapojuje víc a víc lidí, až mě to dojímá,“ dodává filantropka.
Běh, který pomáhá
Babeta Schneiderová v Nočním Mikrofóru vyprávěla také o svém milovaném projektu Adventní běhání, který vznikl před sedmi lety jako předvánoční trénink, ale postupně se přerodil v celoroční sportování.
„Je to partička lidí, která se sdružuje ve facebookové stránce nazvané Adventní běhání. Už tam máme 85000 lidí. Nejenže běhají, ale teď už tím čtyři roky pomáhají. V prosinci každý den běháme minimálně třicet minut denně, kilometry se pak proměňují v peníze.“ Ty potom pomůžou vybraným dětem nebo dospělým.
Motto: Důvěřuj, ale prověřuj
„Věřím v to, že pomoc musí být konkrétní. Proto nedáváme nikomu žádné peníze, ale platíme konkrétní věci,“ vysvětluje Babeta Schneiderová. A co jí osobně přináší dobročinnost?
„Jsou výzkumy, které potvrzují, že když člověk dělá dobré skutky, má spokojenější život. A to je taky jeden z důvodů, proč to dělám,“ usmívá se. „Je to jeden ze smyslů mého života a myslím si, že když člověk může, tak by měl,“ uzavírá.
Jaké pro ni bylo setkání se světem lidí bez domova? Na co ve své kariérní historii není hrdá? A jaká byla její původní motivace k běhu?
Související
-
Učte se pořád něco, radí Dušan Bitala
Jedině tak člověk neustrne a zůstane psychicky mladý, uvažuje lektor. Kromě toho, že se věnuje písničkářství, totiž pracuje v organizaci Elpida.
-
Profesionál musí mít srdce, zdůrazňuje Oldřich Haičman, ředitel Diecézní charity Brno
Jak má vypadat správný manažer 3. tisíciletí? Daří se i v této době získávat sponzory a dobrovolníky? Jak to teď vypadá v místech, které v létě postihlo tornádo?
-
Dělat v Čechách charitu je brnkačka, tvrdí ředitelka nadace Konto bariéry
„Ochota lidí pomáhat je pořád velká,“ tvrdí Božena Jirků v rozhovoru s Terezou Kostkovou. „Lidi se mají dobře a umí se o svoje štěstí podělit.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.