Vyžeňte lvy! Komedie na motivy biblických Apokryfů Karla Čapka

17. duben 2022

Josef Vinklář jako císař Dioklecián, Oldřich Vízner jako Lazar, Daniela Kolářová jako Marta, Ladislav Mrkvička jako Pilát a Ivan Trojan jako Josef Arimatejský. To je jen část skvělého obsazení hry na motivy Čapkových Apokryfů, ve kterých autor prokázal svůj jedinečný smysl pro bystré domýšlení dávných příběhů. Zaposlouchejte se do Čapkovy nádherné češtiny a vychutnejte jeho jemný humor i smysl pro ironii a paradox.

Osoby a obsazení: Antonie (Antonie Hegerlíková), Dioklecián (Josef Vinklář), Dinah (Helena Friedrichová), Isachar (Jaromír Meduna), Marta (Daniela Kolářová), Támar (Dana Syslová), soused (Jiří Čapka), pekař (Ondřej Vetchý), Marie (Věra Hučínová), Lazar (Oldřich Vízner), Pilát (Ladislav Mrkvička), Náhum (Jiří Holý), Suza (Karel Dobrý), Josef Arimatejský (Ivan Trojan) a muž (Vladimír Dlouhý)
Napsala: Jitka Škápíková
Dramaturgie: Jiří Hubička
Zvuk: Jiří Fuhrman
Zvuková spolupráce: Josef Plechatý a Daniela Sochorová
Hudba: Petr Mandel
Režie: Lída Engelová
Natočeno: v roce 1998

Autorka hry Jitka Škápíková při psaní scénáře využila částí z Knihy apokryfů Karla Čapka. Jsou to příběhy Svatá noc, Marta a Marie, Lazar, O pěti chlebích, Benchanan, Pilátův večer, Pilátovo krédo a konečně Císař Dioklecián, jehož rozhovor se sestrou Antonií předchozí parafráze biblických dějů rámuje.

Hru režijně nastudovala Lída Engelová a do parafráze čapkovských motivů obsadila Antonii Hegerlíkovou, Josefa Vinkláře, Danielu Kolářovou, Ondřeje Vetchého, Danu Syslovou, Oldřicha Víznera a další známé herce.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související