Výsledky testů sušiček prádla

14. květen 2014

V pondělní (14. září) Spotřebitelské poradně hovořil Václav Beneš, z občanského sdružení dTEST, o výsledcích testů automatických sušiček prádla.


Václav Beneš, zástupce sdružení DTEST odpovídal na otázky spojené se sušičkami prádla.
čas on-line rozhovoru: 14.9.2009

otázka:
je lepší sušička samostatná nebo ve spojení s pračkou? TEstovali jste i takovéto? děkuje helena
(helena - 14. 9. 2009 9:57 hod.)
odpověď:
Dobrý den,
pračka se sušičkou představuje určitý kompromis, co se kvality obou čáswtí týče. Takové přístroje se hodí spíše pro nenáročné a méně časté použití. I v prodejnosti jednoznačně vedou samostatné sušičky. Sušičku lze navíc umístit nad pračku a tak ušetřit místo v koupelně.

otázka:
Dobrý den, jak se správně posuzují sušičky prádla? Asi bude lépe pokud to rozepíšu - obvykle prádlo nežehlím, když uvažuji o koupi sušičky na prádlo tak chci, aby mi prádlo nepřesušila, tedy aby mě paradoxně nový spotřebič nedonutil používat další spotřebič, tedy žehličku:-) Jak tedy vybírat? Děkuji za odpověď (petra žlebová - 14. 9. 2009 11:41 hod.)
odpověď:
Bohužel Vás musím zklamat, ale podle toho, co víme z našich testů, žádná sušička nedokáže prádlo usušit tak, aby bylo hladké jako po sušení na šňůře. Žehlička je každopádně zapotřebí.

otázka:
Jak dopadla v testech sušička Whirpool? Prosím o konkrétní odpověď a ne o odkaz na nějaké další stránky. Pak takovýto chat nemá žádný význam !!!!
(jana - 14. 9. 2009 11:44 hod.)
odpověď:
Sušička značky Whirlpool se bohuže v našem testu tentokrát neobjevila. Rád bych Vás ovšem upozornil na to, že je obtížné posuzovat kvalitu výrobku podle jeho značky. Podle našich zkušeností kvalita může kolísta model od modelu.

otázka:
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda mohou mít sušičky vliv na barvu oblečení a nežehlí se pak hůř?
(háňa - 14. 9. 2009 11:45 hod.)
odpověď:
Žádný vliv na barevnost prádla jsme nezaznamenali. Je ale důležité vědět, že sušicí program probíhá při teplotě okolo 90 stupňů, což může mít vliv na některé jemné kusy prádla. Doporučuji vždy si pečlivě prostudovat štítek na oblečení a sušit jen takové prádlo, které je do sušičky vhodné. Přehled symbolů pro sušení naleznete na stránkách srpnového vydání časopisu TEST. Pro snadnější žehlení je třeba zvolit správný program. Progrma pro žehlení prádlo zcela nevysuší, aby se dalo lépe žehlit.

otázka:
Je pravda, že sušička často nahradí žehličku? Těmto zvěstem raději nevěřím... ale popravdě řečeno, osobní zkušenost s tím nemám...(petra havlíková - 14. 9. 2009 11:50 hod.)
odpověď:

To je skutečně pouhá zvěst, opak je pravdou. Budete-li sušit prádlo v sušičce, žehlení se zřejmě nevyhnete (nebo budete chodit v pomačkaném prádle).

otázka:
jaký je vlastně rozdíl mezi sušičkami? A platí poměr větší cena lepší sušička? ono to totiž u všech výrobků už dnes není pravda ... je to tak i u sušiček? (nováčková - 14. 9. 2009 11:53 hod.)
odpověď:
Záleží ná úhlu pohledu. Z našeho testu vyplynulo, že dražší sušičky jsou celkově lepší, méně hlučné a ty s tepelným čerpadlem mají i nižší spotřebu elektrické energie. Svou hlavní funkci, tedy susšení prádla ovšem zvládnou s úspěchem i levnější modely.

otázka:
Kolik tak dnes sušičky stojí (řádově) a vyplatí se? myslím v souvislosti s šetřením energií? Já si tak trochu dovolím odpovědět - sušení prádla nestojí nic - automatické sušičky ano:-/ a jaký je váš názor?
(radka - 14. 9. 2009 11:55 hod.)
odpověď:
Máte pravdu, sušení prádla na šňůře je zdarma a má i další výhody, především se prádlo méně zmačká. Vzhledem k úsporám elektrické energie je výhodné pořídit si sušičku s tepelným čerpadlem, ta má výrazně nižší spotřebu, ale stojí od dvaceti tisíc výš. Levné sušičky se pohybují, podobně jako pračky pod hranicí deseti tisíc korun.

otázka:
ač jde dnes asi o většinové ženský chat - zeptám se vás jako muž muže:-))) je pro single muže vhodné kupovat šušičku? ušetří to něco? a nebudu muset žehlit? nebyla by lepší sušička - žena?:-))) díky
(pavel - 14. 9. 2009 11:57 hod.)
odpověď:
Stejně jako žena, má i sušička své přednosti a svá slabá místa. Jak jsem již zmínil výše, žehlení se se sušičkou nevyhnete a nějakou tu žehličku, živou či neživou si k sušičce budete muset pořídit.

otázka:
to jste dnes tedy nevybrali zrovna zajímavé téma ... sušičky jsou prodle mě jen pro rodiny s malými dětmi. jinak to vidím jako zbytečnou věc ... Chápu, že to není dotaz ale jak se vy osobně stavíte k pořizování sušiček?
(janička - 14. 9. 2009 12:08 hod.)
odpověď:
I rodiny s malými dětmi patří k posluchačům Prahy :-) Osobně vidím využití sušičky především v domácnostech s omezenými možnostmi sušení prádla (pro malé byty bez balkonu) a pro ty, kdo chtějí ušetřit čas strávený věšením a sbíráním prádla. Sám sušičku nemám. Osobně je mi protivnější žehlení, jemuž bych se se sušičkou nevyhnul, než věšení prádla na sušák. A také se snažím být ohleduplný k životnímu prostředí a mít minmální spotřebu energie.

otázka:
existují tak jako u praček i sušičky s horním a dolním plněním? a pokud ano - zajímá mě které jsou "lepší" + důvody proč koupit tu nebo onu ... děkuje zdena
(zdena - 14. 9. 2009 12:09 hod.)
odpověď:
O sušičkách s vrchním plněním mi není nic známo, v ČR se takové modely, pokud vím, běžně neprodávají. Protože mezi pračkami s vrchním a předním plněním není, z hlediska kvality, žádný rozdíl, dovolil bych si předpokládat, že by to bylo podobně i u eventuální sušičky s vrchním plněním, ale to je pouze můj osobní odhad.

otázka:
Dobrý den,
lépe koupit pračku se sušičkou, nebo sušičku samostatnou? Nemůže sušička v pračce krátit její životnost, případně nemůže být "levná" sušička nešetrná k prádlu? Díky za odpověď
(pan Novák - 14. 9. 2009 14:13 hod.)
odpověď:
Jak jsem již uvedl v první odpovědi, samostatná pračka a samostaná sušička jsou lepší než "dvě v jednom". K poškození prádla může dojít především vlivem vysoké teploty, viz předchozí odpověď.

otázka:
Existuje ještě nějaký lepší typ sušičky, nežli klasický kondenzační?? Díky M. (Marie Pohlová - 14. 9. 2009 14:16 hod.)
odpověď:
Nejlepší současné sušičky jsou kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem. Vynikají především výrazně nižší spotřebou elektrické energie.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.