Vyřešila by přímá volba starostů pochybné radniční koalice?

27. říjen 2014

Proč si občané nemohou volit své starosty přímo, tak jako volili prezidenta? A chtějí si lidé sami starosty volit, nebo nemají zájem?

„Vidíme celou řadu radnic, kde je zcela jasný vítěz voleb zašlapán do prachu,“ postěžoval si v pořadu Pro a proti místopředseda sněmovny a místostarosta obce Suchá Loz Petr Gazdík (TOP 09).

I když kandidát na starostu vyhraje volby s velkým náskokem, všichni se spojí proti němu, aby se právě on starostou nestal, popsal radniční boje Gazdík.

„Bohužel se stává to, co se děje i v těchto dnech, kdy jsou koalice uzavírány velmi netransparentně, prokorupčně a podivně, takže se stávají starosty ti, které si lidé vůbec nevybrali,“ dodal.


Gazdík: „Je evidentní, že vůle voličů je jiná, a díky politickým handlům vznikají pochybné korupční koalice, kterých i v minulosti byla ODS příznivcem. Jsem pro přímou volbu starostů proto, abychom neznechucovali občanům volby, a oni pak nemohli říkat, že si to nakonec politici upečou tak, jak chtějí oni.“

Místopředseda sněmovny svaluje vinu za současný stav na snahy Občanské demokratické strany. „Snažili jsme se najít systémové a ústavní řešení už v minulém volebním období, a byla to právě ODS, která to setrvale blokovala, a takové řešení najít nechtěla.“

Poslanec a bývalý primátor Olomouce Martin Novotný (ODS) je proti přímé volbě starostů především ze systémových důvodů. Podle něj je možná jen jako součást komplexní změny fungování ústavního systému v České republice.


Novotný: „Kombinace přímé volby starostů se zachováním některých stávajících principů fungování zastupitelstev by mohlo vést k paradoxním a absurdním důsledkům. V tuto chvíli jsem pro zachování stávajícího systému, a jakoukoli změnu bych podmiňoval jeho komplexní změnou: starosta by musel mít větší pravomoc, a v tu chvíli by mělo i smysl bavit se o jeho odvolatelnosti.“

Gazdíkovu výtku k radniční praxi chápe jako běžný důsledek vyplývající z platné legislativy. „V systému poměrného zastoupení, který funguje dnes v rámci volebního systému, nelze u nikoho, kdo nezískal nad 50 % hlasů, mluvit o tom, že je vítězem voleb. Koalice jsou vždy většinové.“

Přesto je Novotný optimista, a změnu způsobu volby starostů nepovažuje za důležitou, protože kontrola starostů se zvětšuje, jsou pod hledáčkem médií, a lidé jsou čím dal tím aktivnější: „Účastní se jednání zastupitelstev, vznikají iniciativy, které se zajímají o veřejná témata, a to nejde nahradit žádnými systémovými výmysly.“

„Pojďme normálně participovat na veřejném dění, navzájem se kritizovat, hnát se k zodpovědnosti, a bude to fungovat lépe, než systémové změny,“ vyzval poslanec Martin Novotný.

autoři: pst , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.