Vojtěch Steklač. Foglar ho vyhodil ze skautského oddílu, on stvořil protipól Mirka Dušína

21. října roku 1945 se narodil Vojtěch Steklač, spisovatel, žurnalista, scénárista či šéfredaktor. Jeho nejslavnější postavou je Bořík a celá jeho holešovická parta. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Poprvé je přivedl na svět, když byl sám ještě kluk a rozloučil se s nimi až na sklonku svého života.

I ve stáří psal deset stran každý den

Byl jedním ze spoluautorů scénářů k sitcomu Nováci a svého času odpovídal v časopise Bravo na otázky z rubriky „Láska, sex a něžnosti“. Na sklonku života psal jen jednou rukou, deset stran denně.

Kdyby za minulého režimu dostával honoráře podle prodejů svých knih, mohl být jedním z nejbohatších spisovatelů pro děti a mládež, ale protože to tak nebylo, zůstal jedním z nejproduktivnějších a nejoblíbenějších. Pojďte s námi zavzpomínat na muže, kterého Jaroslav Foglar vyhodil ze skautského oddílu kvůli jeho slovníku.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit francouzské filmové hvězdě, jejíž podobu má socha Marianne.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Jakub Šafránek
Spustit audio

Související