Vojtěch Steklač. Foglar ho vyhodil ze skautského oddílu, on stvořil protipól Mirka Dušína
21. října roku 1945 se narodil Vojtěch Steklač, spisovatel, žurnalista, scénárista či šéfredaktor. Jeho nejslavnější postavou je Bořík a celá jeho holešovická parta. Poprvé je přivedl na svět, když byl sám ještě kluk a rozloučil se s nimi až na sklonku svého života. Byl ale také jedním ze spoluautorů scénářů k sitcomu Nováci a svého času odpovídal v časopise Bravo na otázky z rubriky „Láska, sex a něžnosti“. Na sklonku života psal jen jednou rukou, deset stran denně.
Kdyby za minulého režimu dostával honoráře podle prodejů svých knih, mohl být jedním z nejbohatších spisovatelů pro děti a mládež, ale protože to tak nebylo, zůstal jedním z nejproduktivnějších a nejoblíbenějších. Pojďte s námi zavzpomínat na muže, kterého Jaroslav Foglar vyhodil ze skautského oddílu kvůli jeho slovníku.
Související
-
V 75 letech zemřel spisovatel Vojtěch Steklač, rozhlasový kolega a autor Boříkových lapálií
Na spisovatele zavzpomínáme dnes večer na Dvojce. Od 20.30 můžete poslouchat Humor v povídkách Vojtěcha Steklače. Připomínáme i setkání v Toboganu z roku 2010.
-
Úžasné životy: Jaroslav Foglar podle Štěpána Raka
Vyznání důvěrného duchovního propojení kytarového virtuosa Štěpána Raka se spisovatelem Jaroslavem Foglarem je víc než jen ohlédnutím za interpretací Foglarova díla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.