Věru Křesadlovou brali všichni jako druhou ligu. „Já se nikam necpala. Myslím, že je lepší hrát málo, ale aby si vás lidi zapamatovali“
V Semaforu zpívala a hrála čtvrt století. Manželství s oscarovým režisérem Milošem Formanem trvalo o 10 let déle. I když jen na papíře. Dnes má Věra Křesadlová nadhled. Je pyšná na své vitrážové lampy a bere s humorem fakt, že na divadle i ve filmu hrála vždycky druhé housle.
Rolí pro Věru Křesadlovou bylo za 26 let semaforské kariéry dost. „Já jsem tam vždycky hrála druhý housle. Nebyla jsem tam za hvězdu. Těm hvězdám bylo to divadlo malý, tak odpluly. Strávila jsem tam kus života. Dobrýho a hezkýho.“ Ráda vzpomíná na představení Kytice a taky na Jiřího Šlitra.
„Byl báječnej, dokázal se rozšoupnout.“ Zato Jiří Suchý byl „takový distinguovaný“, ale jako šéf Semaforu dobrý. „On je sebevědomej, cílevědomej a dokáže si prosadit svou. Vycházela jsem s ním dobře.“
Není malých rolí
I když kvůli vzájmeným neshodám nakonec odešla, zůstali dobrými přáteli. „Chodím do Semaforu na všechny premiéry.“ Stejně jako v Semaforu, i ve všech filmech hrála Věra Křesadlová vedlejší role.
„Musela jsem se s nimi smířit, protože jsem ty velké nikdy nedostala. Oni mě tak brali, že jsem druhá liga a já se nikam necpala. Ono je to všechno o sebevědomí. Myslím ale, že je lepší hrát málo, ale by si vás lidi zapamatovali.“
Trestanci "na niti"
Navíc spousta „jejích“ filmů se za totality ocitla na indexu. Patří mezi ně třeba Skřivánci na niti. „Dělali jsme to na Kladně v té špíně na šrotišti. Postavili nám tam takovou dřevěnou boudu jako kantýnu a my propadli pocitu, že jsme tam opravdu jako trestanci.“
Možná proto jsou herecké výkony ve filmu tak uvěřitelné. Každopádně ona sama má herectví pod kůží a je ráda, když si na ni dnes někdo vzpomene. Přestože to chápe jako velkou zodpovědnost. „Člověk, jak je starej, tak si říká, jestli si bude pamatovat texty.“
Manžel na dálku
Manželství s Milošem Formanem trvalo 35 let. Společné soužití ale jen tři roky. „On byl pořád pryč. Miloš není klasickej tatínek. On nás měl rád, ale nebyl to ideální manžel.“ Přesto nelituje.
„Vzala jsem si člověka, který něco dokázal a mohla jsem být na něj akorát pyšná. I když na dálku.“ Jeho synové, Petr a Matěj, po něm zdědili poctivý přístup k práci. „Jsou skromný a mají nohy na zemi.“
Láska z baru
Do vitrážových lamp, které dnes s velkým úspěchem vyrábí, se zamilovala při jedné ze svých cest do USA za Milošem Formanem. „V každém baru je tam mají.“ Chtěla si tehdy jednu koupit, ale zjistila, že jsou drahé. Teď je sama už 20 let dělá. Při práci se sklo vyřezává, brousí a pracuje se s kyselinou. „Ničíte si u toho ruce,“ přiznává.
Jak dlouho pracovala jako aranžérka? Co dělá její třetí syn Radim? Kde a kdy budou k vidění její lampy? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka