Velká písmena u názvů prostranství

27. srpen 2014

Pravidla pro psaní velkých písmen nejsou v češtině právě jednoduchá. Následující dotaz se týká velkých písmen u názvů ulic a náměstí.

Otázka:
Nechápu, proč se znovu píše (tak se to učila moje matka za I. republiky) velkými písmeny např. Třída Milady Horákové nebo Náměstí Míru. To mně bylo mým panem profesorem češtiny vysvětleno, a ono je to vcelku logické, že je ulice, tj. řady domů, a ta dostala název např. 28. října. Pak je širší ulice, tedy třída a ta dostala název např. politických vězňů.

Totéž platí pro náměstí. Je to prostě „platz“ a ten má jméno. Nevidím tedy důvod, proč psát něco, co není název, velkými písmeny.

Děkuji za odpověď.
Zdraví Ing. Pavel Bára


Odpověď:
Psaní *Třída Milady Horákové jakožto označení veřejného prostranství je podle platných Pravidel českého pravopisu nadále nenáležité, a vyskytne-li se, jde o pravopisnou chybu. Správné je pouze: třída Milady Horákové.

Psaní velkého písmene u obecného označení typu prostranství je správné pouze v případě, že jde o název zastávky veřejné dopravy: spoj končí v zastávce Třída Milady Horákové (ale bydlím na třídě Milady Horákové).

autor: Martin Prošek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.