Velká numismatická loupež. Objednal si sběratel vlastní přepadení?
V říjnu roku 1971 došlo v Praze k přepadení a okradení věhlasného numismatika. Případ vzbudil značnou pozornost i v zahraničí, protože oloupený měl sbírku značné hodnoty.
Scénář: Emil Hruška
Režie: Jaroslav Kodeš
Hudební spolupráce: Petr Šplíchal
Autorka projektu: Bronislava Janečková
Premiéra: 27. 11. 2019
„Do pusy mi nacpali můj noční čepec, hlavu mi ovázali noční košilí a svázali mě prádelní šňůrou z koupelny. Pak mě odvlekli do kuchyně, praštili do hlavy a povalili na kanape. Slyšel jsem, jak vedle otvírají skříně a zásuvky…,“ popsal přepadení, ke kterému došlo v neděli 3. října 1971, numismatik Štěpán Fiala.
Z jeho bytu si dva slovensky mluvící lupiči odnesli část jeho cenné sbírky včetně mincí velmi vzácné takzvané kremnické ražby v celkové hodnotě půl milionu korun, k tomu navíc 32 tisíc v hotovosti a troje stříbrné kapesní hodinky.
Levně nakoupit, draze prodat
Pětašedesátiletý Fiala měl mezi kolegy pověst uznávaného odborníka, někteří mu však záviděli a tvrdili, že stojí za šponováním cen. Rád totiž prý levně nakupoval, ale draze prodával. Objevovaly se proto i takové hlasy, podle kterých Fiala loupež fingoval nebo si pachatele najal, aby zakryl nelegální vyvezení odcizených věcí do ciziny.
Do pátrání po lupičích se zapojili čeští i slovenští kriminalisté a numismatičtí odborníci. Teprve po měsíci se však objevila první důležitá stopa. Podle důvěrně získaných informací se mince pocházející z loupeže objevily na burzách v severních Čechách…
Související
-
Dokonalá krádež. Vyloupení jedoucí poštovní dodávky jak z Hollywoodu
Vylomit zámek, sebrat pytle, vyhodit je ven a nenápadně seskočit. To všechno během tří minut a za jízdy. Krádež 300 000 korun z poštovního auta byla v roce 1960 událost.
-
Loupež v Poštovním muzeu aneb Kdo ukradl modrého Merkura?
V březnu 1970 zmizel z Poštovního muzea v Praze vzácný osmdesátiblok poštovních známek. Nejen pražští kriminalisté byli na nohou, šlo totiž o událost mezinárodního měřítka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.