Ve věku 85 let zemřela Jana Hlaváčová, rozhlasová, divadelní a filmová legenda

14. leden 2024

V sobotu 13. ledna večer zemřela herečka Jana Hlaváčová, která patřila k nejvýraznějším tvářím české a československé poválečné éry. Působila např. v Národním divadle, v Divadle na Vinohradech a nezapomenutelná byla i v řadě filmových rolí, třeba jako sestřička ze série Dušana Kleina o básnících. V roce 2015 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní herecké mistrovství v dabingu. Působila i jako pedagožka na DAMU.

Herečka Jana Hlaváčová má v soupisu rolí, které v životě ztvárnila, celou řadu vážných, psychologicky náročných, někdy i tragických postav. A přesto o ní můžeme mluvit jako o legendě světa zábavy. Dokázala to v mnoha komických rolích, které ztvárnila na jevišti i ve filmu. Je i skvělá vypravěčka. Z archivních nahrávek pořad Legendy zábavy připravil Jiří Hubička. Provází Aleš Háma.

Programové změny v souvislosti s jejím úmrtím chystáme na pondělí 15. ledna.

autoři: Aleš Háma , Jiří Hubička
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.