Vánoce na pražské Čtyřce. Nezapomenutelné figurky pražského podsvětí a policejní rada Josef Vaňásek
Na Štědrý den chce sloužit málokdo. Nejinak tomu bylo i na policejním komisařství zvaném pražská Čtyřka. V roce 1935 padl černý Petr na policejního radu Josefa Vaňáska a inspektora Jana Mrvíka.
Výhodou služby v tak slavnostní den je, že se málokdy něco semele. A tak ožívají dávno zaprášené kriminální příběhy. Jako například ten o kasařské rodině Vopršalových.
V rodině Vopršalových kradli všichni. Nejvíce se jim dařilo před válkou. Kradla Tonka Vopršalová i její muž Rudolf. Známý kasař byl i švagr Vašek. A široké příbuzenstvo je krylo.
Co skrývalo miminko?
Rodina měla svůj způsob nabourávání kas, vrtali vždycky do trojúhelníku. Přestože každý nástroj použitý pachatelem zanechává stopy, kasařské náčiní rodiny Vopršalových nemohli komisaři pověření případem dlouho najít.
Až jednou při domovní prohlídce u Vopršalových policejní rada Josef Vaňásek zavětřil. Proč ten dvouměsíční Rudánek tak moc pláče? A proč Tonka Vopršalová tvrdí, že za to mohou rostoucí zoubky?
Malé dítě ale netrápily nateklé dásně. V peřince ho tlačily šperháky, majzlíky, a dokonce i malá vrtačka. Náčiní, s kterým byla vyloupena kasa Pojišťovny Slavia.
Malý Rudolf na sebe ale komisaře pražské Čtyřky upozornil i o patnáct let později...
Související
-
Vánoční podvody Rudy Načeradského
Byl to povedený dáreček. Prý by vymámil i tele z jalovice. A rovnou zlaté. Spravedlnost ho na konci 20. letech 20. století stíhala až do Jižní Ameriky.
-
Vražda za dvacku. Jeden z posledních případů rady Vaňáska alias Vacátka
Skutečný případ z roku 1934. Kdo mohl mít zájem na smrti nemajetné 70leté vdovy v pražské nouzové kolonii na Děkance za zdí dnešní pražské Pankrácké věznice?
-
Vrchní rada Josef Vaňásek
Muž, který vedl legendární pražskou Čtyřku, IV. bezpečnostní oddělení (stejné číslo popisné ale nesla i budova v Bartolomějské ulici, kde oddělení sídlilo).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.