„V životě mě nikdy nemrzely prohry.“ Zemřel dirigent Libor Pešek
V neděli 23. října 2022 ve věku 89 odešel Libor Pešek, dirigent Českého národního symfonického orchestru. Působil i v Holandsku nebo v Anglii jako dirigent Královského symfonického orchestru v Liverpoolu. V bilančním rozhovoru na Dvojce z roku 2017 vzpomínal na toto období, porovnával jednotlivé národní mentality a svěřil se také, proč ho tolik fascinuje téma smrti. Jaký byl jako dítě? Proč se nakonec nestal pilotem? Poslechněte si.
„Jednou jsem se probudil a pochopil jsem, že polovinu života mám za sebou. A zcela spontánně jsem se začal zajímat o smrt. Vyplynulo z toho mnoho bloudění. Dlouho jsem bloudil mnoha ezoterickými knihami,“ svěřoval se Libor Pešek moderátorce Jitce Novotné.
„Já jsem římský katolík, v tom jsem vyrůstal. Ale když jsem rozum bral, tak jsem začal hledat i jinde a nakonec se usadil u buddhismu. Ten nedává žádné odpovědi. Nic neslibuje. Předkládá vám jedinou možnost: zbavit se svého já. To je všechno. To je práce na celý život. Nekonečná.“
„Já jsem prohál několik bodů v životě tím, že jsem neměl to ego. Je to tak. Ale ty ztráty mě nemrzí. V životě mě nikdy nemrzely prohry,“ prozrazoval na sebe Pešek v pořadu Stříbrný vítr na Dvojce.
Češi jsou rozmazelní
Pešek od roku 1970 hostoval u různých českých i zahraničních orchestrů. Jeho první zahraniční angažmá bylo v Holandsku. „Zpočátku se mi tam líbilo. Ale brzy jsem vystřízlivěl. Vztahy mezi lidmi tam byli trošičku neupřímný. Asi jako tehdy tady.“
„Po letitých zkušenostech v Holandsku se mi už nechtělo jinam do ciziny a skoro jsem se dal přemlouvat, abych šel do Anglie. A musím říct, že jsem byl překvapený rozdílem mentality. Na ostrově je daleko větší ochota a kamarádství, smysl pro humor než na kontinentu.“
A jak po deseti letech u Královského symfonického orchestru v Liverpoolu viděl Čechy? „Jsme národ, který si rád na všechno stěžuje a který je trochu rozmazlený. Začíná to teplotou. Normální průměrná teplota v anglických domácnostech nepřesáhne osmnáct stupňů. Zatímco nám je zima, když nemáme svých třiadvacet.“
Související
-
Mozart na WC je pro Libora Peška strašný zážitek. „Hudba má být pochoutka pro vybraný okamžik“
Nikdy netrpěl přehnanou ctižádostí. Přesto vydobyl Královskému filharmonickému orchestru v Liverpoolu takovou prestiž, že za to dostal Řád britského impéria.
-
Člověk má mít malé přestávky v intenzivní práci. Pracovat bez oddechu není radost, říká Libor Pešek
Libor Pešek je jedním z našich nejlepších dirigentů. Jeho jméno je spojeno s Českou i Slovenskou filharmonií nebo s orchestry FOK či ČNSO.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.