V pozadí všech vlastností mistra Jana Husa byla hluboká víra v Boha, tvrdí spisovatelka Eva Kantůrková
Nedávno uvedla televize trojdílné drama Jan Hus, ke kterému napsala scénář Eva Kantůrková. V čem se liší její pojetí Jana Husa (ztvárněného Matějem Hádkem) od Husa Zdeňka Štěpánka ze známého filmu Otakara Vávry? Podívejte se i sami na videa.
Jan Hus poskytuje nekonečně výkladů. „Dobrat se pravdy je nesmírně složité. Tím spíš, že nikdy není jednoznačná. Nakonec: koncil měl svou pravdu a Hus měl taky svou pravdu,“ říká Eva Kantůrková, spisovatelka a autorka scénáře k televizní minisérii Jan Hus.
Víra na prvním místě
Neústupnost, tvrdošíjnost a schopnost stát si za svojí pravdou. To v našem pojetí charakterizuje mistra Jana Husa. „Všechna tahle slova by se dala použít. Ale v pozadí těchto velkých pojmů u něj byla hluboká víra v Boha.“
Podle Evy Kantůrkové máme v českých dějinách poměrně málo hrdinů. „Najít takovou výraznou postavu a nezabývat se jí, je vyloučené.“
Kniha vs. scénář
Připouští, že psát o takové ikoně je svým způsobem odvaha. „Původních pramenů je málo a spoustu věcí si musíte domýšlet. Musela jsem se přenášet do jiného času, ale spisovatel má tu výhodu, že se přenáší představivostí.“
Základem filmu byla kniha, která Evě Kantůrkové vyšla v 80. letech ještě v samizdatu. Pracovala na ní tři roky. Scénář se oproti knize, logicky, hodně liší. „Scénář musíte budovat filmově, to znamená jako ucelený příběh, který má gradaci.“
Hádek vs. Štěpánek
Herce Matěje Hádka asi hodně lidí srovnávalo se Zdeňkem Štěpánkem. Ten ve filmu Otakara Vávry odvedl obdivuhodný výkon, který byl ale poplatný době.
„Nechtěli jsme Husa představit v tom trochu strašidelném vydání pana Štěpánka. Nám šlo o to, aby byl přístupný dnešnímu člověku. Myslím, že tohoto Husa může mít dnešní člověk rád.“
Režisér Jiří Svoboda je člověk nevěřící a přišel na schůzku se scénáristkou Evou Kantůrkovou nedotčen tématem. „Tam záleželo na tom, aby téma přijal za své. Trvalo to rok a dostal obrovskou chuť se s tím vyrovnat.“
Hus byl chudý. Snědl i lžíci
Jan Hus pocházel z nižších středních vrstev. Zřejmě pocházel z Husince, protože se tak podepisoval. Chodil do církevní školy v Prachaticích a byl chudý. „Sám napsal: Když jsme měli k obědu hrách, nabírali jsme ho lžící z chleba a pak jsme snědli i lžíci.“
Po studiích na vysoké škole začal pracovat v královské kanceláři a pak si ho pražští měšťané vybrali jako kazatele. „Královna Žofie mu hodně pomáhala a my z toho udělali trochu intimnější přátelský vztah. Ve filmu musíte tuhle licenci přijmout.“
Jak přijal roli Matěj Hádek? S jakým ohlasem se film promítal v Kostnici? Jak by se o Husovi měly učit děti? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.