V arabském světě je žena servis na sex. Buďme rády za to, co tady máme, říká biskupka Jana Šilerová
Postavení žen v islámském světě je jejím velkým tématem. Taky proto, že sama je ženou výjimečnou. Žena mezi samými muži.
Jak říká, jiné je postavení ženy v Jordánsku, kde jsou křesťané, a jiné v Saúdské Arábii. „Je dobře, že u nás žena není to, a teď to řeknu nekorektně, čím je v arabském světě: že není jen servis na sex,“ říká bez obalu Jana Šilerová.
Podle ní to možná arabské ženy tak necítí, protože nemají jinou zkušenost. Když ale přijdou do Evropy, asimilují se snáz. „Najednou se jim otevře svět. Mohou studovat, i když si nechají šátek na hlavě. Mohou chodit v minisukni a nevdat za toho, koho jim rodiče domluví.“
Proč se bojíme
Jana Šilerová si uvědomuje, že nábožensko-politické vztahy v arabském světě jsou pro lidi nesrozumitelné. „Nevíme o tom nic a co neznáme, toho se bojíme. Nerozumíme tomu, proč je pro ně to náboženství základním pilířem, na kterém staví. Navíc náboženství a politika pro ně jedno jsou.“
Náš strach pramení z nedovzdělanosti. Na druhou stranu obavy, že přijdeme o náš relativně klidný život, jsou sebezáchovné. Jana Šilerová je ráda, že Evropa umožnila ženám rovnoprávnost, která je prý zakotvená i v Bibli. „Ježíš byl k ženám velmi vstřícný a otevřený. Dával je dokonce za příklad!“
Jana Šilerová
- emeritní biskupka církve Československé husitské
- pracovala v Útsavu pro studium totalitních režimů
- v roce 2001 zvolena za Ekumenickou radu církví do Rady Československé televize
Postavení ženy v křesťanské tradici
Jak říká, buďme rády za to, co tady máme. „Jsem ráda, že žiju v Evropě. Na těch pilířích, kterých si nevážíme. Ať chceme nebo nechceme, rosteme na židovsko-křesťanské kultuře a jejich výdobytcích.“
Jana Šilerová souhlasí s básníkem Jaroslavem Seifertem v tom, že „ženy mají něhou zadýchávat svět“. Vnášejí prý do církve víc laskavosti, něhy a citlivosti. Schopnost naslouchat mají prý ženy trochu jinou.
Muž je průtokovější
„Ženy to v sobě uchovávají, zatímco muži to, co slyší, nechávají uplynout. Muž je takový průtokovější, zatímco ženy v sobě ty věci nesou. Fungujeme trochu jinak.“
Se svým vysokým postavením v církvi prý nikdy problémy neměla. Muži by se podle ní měli všeobecně vyrovnat s tím, že na sebe ženy berou typicky mužské profese. „Oni měli ty pozitivní kvóty 2000 let. Takže se s tím musí srovnat.“
Jak se jí žije v církevním světě s převahou mužů? Proč se hlásila na studia DAMU? Kam dostala první umístěnku jako farářka? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.