Úžasné životy: Helena Růžičková podle Zdeňka Trošky

9. srpen 2020

Stačilo jim jedno osobní setkání, aby se ztvrdilo přátelství na celý život. Na legendární Helenu Růžičkovou vzpomíná v dokumentu režisér Zdeněk Troška.

Proč slavná herečka neuspěla jako zubní laborantka, a jak se z pozice divadelní osvětlovačky stala herečkou doslova přes noc?

Zdeněk Troška

„Tím, jak byla otevřená, se v životě mnohdy spálila. Měla kolem sebe lidi, kteří jí nepřáli a kteří čekali na každou chybu. A také se tak jednou stalo, když se v Činoherním klubu projevila víc, než je zdrávo,“ vzpomíná Troška na osudový okamžik kariéry Růžičkové.

„Když je člověk down, tedy dole, měl by na sobě tvořit. A hlavně by měl umět poděkovat. Nikdo z nás není anděl, a aniž by chtěl, někomu ublíží,“ říkávala slavná herečka.

Jaký byl její život mimo záře reflektorů? Čím pro ni byla rodina? A jak se smířila s předčasným odchodem vlastního syna Jiřího?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?