Úžasné životy: Helena Růžičková podle Zdeňka Trošky

9. srpen 2020

Stačilo jim jedno osobní setkání, aby se ztvrdilo přátelství na celý život. Na legendární Helenu Růžičkovou vzpomíná v dokumentu režisér Zdeněk Troška.

Proč slavná herečka neuspěla jako zubní laborantka, a jak se z pozice divadelní osvětlovačky stala herečkou doslova přes noc?

Zdeněk Troška

„Tím, jak byla otevřená, se v životě mnohdy spálila. Měla kolem sebe lidi, kteří jí nepřáli a kteří čekali na každou chybu. A také se tak jednou stalo, když se v Činoherním klubu projevila víc, než je zdrávo,“ vzpomíná Troška na osudový okamžik kariéry Růžičkové.

„Když je člověk down, tedy dole, měl by na sobě tvořit. A hlavně by měl umět poděkovat. Nikdo z nás není anděl, a aniž by chtěl, někomu ublíží,“ říkávala slavná herečka.

Jaký byl její život mimo záře reflektorů? Čím pro ni byla rodina? A jak se smířila s předčasným odchodem vlastního syna Jiřího?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.