Už rok po transplantaci plic koncertoval. „I pro mě je to zázrak,“ přiznává chirurg Robert Lischke

27. únor 2019

Robert Lischke má za sebou stovky transplantací plic. Za svoji kariéru mu v Blízkých setkáních Stáni Lekešové děkoval i Roman Novotný, flétnista České filharmonie.

Byl státní svátek 28. října 2017. Takový zvláštní, podmračený den a já si říkal, že něco visí ve vzduchu. K obědu byla svíčková a do toho zazvonil telefon,“ vzpomíná v telefonním vstupu filharmonik Roman Novotný. Tehdy se dozvěděl, že pro něj mají nové plíce. „Když mě po operaci probudili, byl to naprosto úžasný pocit svobody. Jako bych se nadnášel a vůbec nic mě nebolelo. Dýchalo se mi opravdu bezvadně a měl jsem obrovskou radost, že jsem zpátky na světě.“

„I pro mě je to zázrak,“ reagoval na telefonát profesor hrudní chirurgie Robert Lischke. Už rok a několik týdnů po operaci totiž sám navštívil předvánoční koncert České filharmonie, kde Novotný hrál. „Seděl jsem navíc vedle jeho ženy a dvou dětí. Hráli Dvořákovo Te Deum… Ta strašně silná hudba, rodina vedle mne a celá ta situace – byly to emoce a slzy dojetí,“ přiznává s pokorou v hlase Robert Lischke.

Proč se, byť je sám lékařskou kapacitou, Robert Lischke „bojí doktorů“? Jak důležitá je pro pacienta jeho psychická kondice? A co by Robert Lischke dělal, kdyby měl dva roky prázdnin? I na to se ho zeptala Stáňa Lekešová.

autoři: Stáňa Lekešová , and
Spustit audio

Související