Už rok po transplantaci plic koncertoval. „I pro mě je to zázrak,“ přiznává chirurg Robert Lischke

Hrudní chirurg Robert Lischke
Hrudní chirurg Robert Lischke

Robert Lischke má za sebou stovky transplantací plic. Za svoji kariéru mu v Blízkých setkáních Stáni Lekešové děkoval i Roman Novotný, flétnista České filharmonie.

Byl státní svátek 28. října 2017. Takový zvláštní, podmračený den a já si říkal, že něco visí ve vzduchu. K obědu byla svíčková a do toho zazvonil telefon,“ vzpomíná v telefonním vstupu filharmonik Roman Novotný. Tehdy se dozvěděl, že pro něj mají nové plíce. „Když mě po operaci probudili, byl to naprosto úžasný pocit svobody. Jako bych se nadnášel a vůbec nic mě nebolelo. Dýchalo se mi opravdu bezvadně a měl jsem obrovskou radost, že jsem zpátky na světě.“

„I pro mě je to zázrak,“ reagoval na telefonát profesor hrudní chirurgie Robert Lischke. Už rok a několik týdnů po operaci totiž sám navštívil předvánoční koncert České filharmonie, kde Novotný hrál. „Seděl jsem navíc vedle jeho ženy a dvou dětí. Hráli Dvořákovo Te Deum… Ta strašně silná hudba, rodina vedle mne a celá ta situace – byly to emoce a slzy dojetí,“ přiznává s pokorou v hlase Robert Lischke.

Proč se, byť je sám lékařskou kapacitou, Robert Lischke „bojí doktorů“? Jak důležitá je pro pacienta jeho psychická kondice? A co by Robert Lischke dělal, kdyby měl dva roky prázdnin? I na to se ho zeptala Stáňa Lekešová.

Spustit audio

Související