Utíkáme se k němu, když je nám dobře i zle. Sport je prima věc, říká paralympionik Martin Kovář

29. duben 2015

Ví, jaké to je, sáhnout si na dno. Ze dne na den se z všestranného sportovce stal vozíčkář. Ale nehodil flintu do žita.

Když byl ještě Martin Kovář zdravý, tak lyžoval, hrál fotbal a hokej. Na Fakultě tělesné kultury a sportu se mu ale stal osudný úraz.

Bazénový rekordman

„Nedělím život na před a po. Sport mě provázel celý život. Potkal jsem výborné trenéry a díky nim jsem po 10 letech v bazénu přivezl z Athén zlato za 50, 100 a 200 metrů kraul.“ Pokaždé se světovým rekordem.

Mistr světa v rybaření

Závodně i rybaří. „Člověk se prostě chce u vody s někým poměřit: Já chytám ryby líp než ty.“ V roce 2002 ve Walesu získal titul mistra světa v lovu ryb udicí. Sport obecně je podle Kováře fenomén. „Utíkáme se k němu, když je nám dobře i zle. Jde o to, aby v tom byla radost. Sport je prima věc.“

Nepromarnit ani minutu

Na vozíku je už 25 let. „S tím se člověk buď naučí žít, nebo nenaučí. I když to zní blbě, tak i za 25 let na vozíku musí být člověk vděčný, protože potká spoustu skvělých lidí. Bez báječné rodiny a kamarádů bych asi trpěl. Ty roky utekly tak, že jsem se ani nestačil otočit.“

Spousta vozíčkářů tvrdí, že jim handicap změnil pohled na svět. „Bylo by lží, kdybych nedoufal, že to bude lepší. Ale je dobrý říct si, že je potřeba s tím něco dělat a nepromarnit ani minutu. Doufal jsem, že budu dál sportovat, že potkám prima lidi a že dodělám školu.“

Čtěte také

Pád berlínské zdi i bariér

Před rokem 1989 byl člověk na vozíku trochu jako mimozemšťan. „Změnila se toho spousta. I v předpojatosti lidí. I když si nemyslím, že by klesal počet pitomců, kteří nazírají na člověka podle toho, jak vypadá. Společnost se otevřela a možná až moc. Dnes má každý na všechno svůj názor a rád ho prezentuje.“

Paralympionik Martin Kovář s moderátorkou Marií Retkovou

Ombudsmanem v bance

Banky prý byly jedny z prvních, které se snažily vyrovnat nerovnost mezi klientem a silnou institucí. „Klientské útvary mají napomoct tomu, aby banky hrály fair play.“ Martin Kovář je ombudsmanem a součástí týmu lidí, kteří se baví s klientem o problému a hledají oboustranně výhodné řešení. „Nejlépe takové, aby banka neprodělala a klient byl spokojený.“

Neziskový sektor

Jednoho dne do něj dostal pozvání, kterému neodolal. „Zavolala mi dáma a ptala se, jestli bych se nepodíval do nadace, která pomáhá lidem: Charta 77 a Konto bariéry. Že by je zajímal názor lidí, kterých se to týká.“ Líbilo se mu na tom to, že i když je na tom špatně, může pomáhat. „To mě dodnes drží.“

Jak vychovává své dva syny? Jakou poslouchá hudbu a co mu dělá radost? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Marie Retková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.