Úterním hostem Dvojky byl nestor českého herectví

22. leden 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Otakar Brousek

Od 11:00 hodiny jsme měli tu čest přivítat herce Divadla Na Vinohradech Otakara Brouska staršího.

Na které ze svých rolí nejčastěji vzpomíná? Kteří režiséři ho formovali? Kteří kolegové mu nejvíc přirostli k srdci? A jak se u Brousků předává herecké žezlo z generace na generaci?
O tom všem vyprávěl moderátorce Marii Retkové i posluchačům svým nezaměnitelným podmanivým hlasem.


Otakar Brousek (*28. září 1924, Krhanice)
Jako tolik velkých českých herců začínal u ochotníků. A také jako řada jeho kolegů patří ke generaci, jíž se dostalo už v dětství a mládí hudebního vzdělání. Hrál na housle, zpíval ve sboru. Zájem o literaturu, nejen tu divadelní, stejně jako o výtvarné umění, byl vždy samozřejmostí. Vedle komplexních múzických zájmů ale také hodně sportoval. "Ve zdravém těle zdravý duch," se tomu říkávalo, anebo, podle starých Řeků, kalokagathia, tedy dokonalá harmonie těla a ducha.
Studoval na FF UK. V letech 1945 až 1946 začínal v kladenském divadle jako herec a inspicient. Posléze působil ve Studiu Národního divadla, v Městském divadle pro mládež Praha. Roky 1951 a 1952 strávil v pražském Realistickém divadle a poté byl, až do r. 1959, členem souboru D34, Divadla E.F. Buriana. Po odchodu z něj nastoupil do Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes.
Zdroj: Divadlo na Vinohradech, Česká televize


Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?