Udušený máj. Stanislav Motl bádá po tajemství Májového spiknutí 1849
Rok po svatodušních bouřích v Praze, kdy Windischgrätzova vojska krvavě potlačila povstání Pražanů, chystali poražení vzpouru novou. Poslouchejte do pondělí 8. července.
Májové spiknutí 1849 mělo být zřejmě ještě krvavější, než to předchozí. Těsně před zahájením ale bylo prozrazeno. Jak k tomu došlo? Byla to náhoda nebo nešťastný sled událostí? A jakou úlohu tu hráli otec národa František Palacký a uznávaný žurnalista Karel Havlíček Borovský?
V záběrech hovoří badatelé a publicisti Pavel Hnízdil a Tomáš Daněk, čte se z knihy Miroslava Ivanova Podivuhodné příběhy a ze stati Pavla Hnízdila Revoluční rok 1848.
Související
-
789. schůzka: Barikády a děla
Dav, který opustil místo konání slavnostní mše na pražském Koňském trhu (neboli dnešním Václavském náměstí), uposlechl výzvy a dal se do pohybu směrem k Můstku.
-
889. schůzka: Je zle! Je velmi zle!
Pokusíme se popsat konec jednoho bohatého života. Bohatého nikoli hmotnými statky, ale tím, co ten člověk znamenal pro tento národ.
-
812. schůzka: Přišel jsem na svět mrtev
Do této schůzky vstoupíme, ledva zazní vlastní slova osobností, které se budeme věnovat a jimiž okomentovala svůj vstup na scénu života.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka