Tři králové, to je příběh plný symboliky, říká Petr Prokop Siostrzonek
Svou prací prý chce přispět k tomu, aby se dobře komunikovalo mezi hospodou a radnicí. I to s oblibou tvrdí pondělní host Daniely Brůhové, převor břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek.
„V každé vesnici bylo vždycky dobře ve chvíli, kdy spolu mluvili starosta, učitel, hospodský a farář,“ usmívá se. „Všechny důležité složky života by měly vytvářet něco společného – a doufám, že se to daří i u nás v Břevnově.“
Petr Prokop Siostrzonek byl hostem Dvojky na Tři krále, tedy v den, kdy pro většinu z nás končí Vánoce. Odstrojujeme stromeček, dojídáme poslední zbytky vánočního cukroví a uklízíme betlém. Každý rok to děláme tak nějak automaticky – přemýšleli jste však někdy o tom, kdo vlastně oni tři králové, které si 6. ledna připomínáme, vlastně byli?
Zlato, kadidlo a myrha. Dary plné symboliky
„Nešlo o krále, ale o mudrce, o lidi, kteří se vyznali v moudrosti tehdejšího světa. Nebylo jim jedno, co viděli kolem sebe, přemýšleli a přišli hledat toho, koho očekával židovský národ,“ upozorňuje Petr Prokop Siostrzonek. „Králi je nazvala až příští staletí, a to proto, že přinesli skutečně královské dary.“
Tři králové tenkrát narozenému Ježíši donesli zlato, kadidlo a myrhu. Nešlo o žádné nahodilé dary. Stejně jako na dalších místech Bible, i zde hraje hlavní roli symbolika. „Zlato značilo, že v Ježíši uznali narozeného krále, kadidlo naznačuje, že v něm uznali Boha – právě kadidlem se totiž Bůh uctívá. Myrha naznačovala, že Ježíš bude trpět. Myrha se totiž používala na tišení bolesti.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.