Tomáš Zima: Vznik Československa je nejvýznamnější den v naší historii

29. říjen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prezident Miloš Zeman pronesl projev na úvod slavnostního ceremoniálu 28. října na Pražském hradě

Státní svátky jsou významnými dny pro celou republiku. Tomáš Zima se jich jako rektor největší české univerzity účastní i z formálních důvodů. Účastnil se i oslav vzniku Československa? Jak slavíte statní svátky vy?

Podzim je každoročně čas plný státních svátků. Tím posledním zatím byl 28. říjen, den vzniku samostatného Československa. „Vnímám tento svátek jako jeden z nejvýznamnějších dnů české historie,“ říká Tomáš Zima.

Podle rektora Univerzity Karlovy se ukázalo, že vznik Československa měl smysl i z hlediska ekonomiky a prestiže. „Mezi dvěma světovými válkami patřilo Československo ne světovou špici jak v průmyslu, tak v ekonomice,“ dodává.

Čtěte také

Tomáš Zima byl jako rektor významné české univerzity pozván na slavnostní obřad předávání státních vyznamenání. Pozvánku ale odmítl. Důvodem bylo nepozvání dvou rektorů z Masarykovy a Jihočeské univerzity.

„Přijde mi to nešťastné. Při státním svátku se na Pražském hradě mají setkávat představitelé institucí, ne osobnosti,“ říká. „Při těchto příležitostech by se nemělo rozdělovat na dobré a zlé.“

17. listopad je svátkem studentů

Blíží se také 17. listopad, což je hned dvojnásobný studentský svátek. Kromě událostí roku 1989 se připomíná i rok 1939.

„Většina obyvatelstva si pamatuje sametovou revoluci, ale na listopad 1939 se zapomíná. Jednalo se o první demonstraci síly nacistů proti české inteligenci.“ Zavření univerzit a poprava studentských vůdců také vedla v roce 1941 k vyhlášení Mezinárodního dne studenstva.

K výročí patří i pietní akce

Univerzita Karlova si nadcházející výročí situaci připomene několika událostmi. Například besedou na právnické fakultě. „Pořádáme pietní akce a také otvíráme výstavu Listopady v Karolinu,“ říká rektor.

Na Albertově také bude probíhat setkání účastníků listopadu 1989 po 25 letech. „Sám jsem se tehdy účastnil, tak doufám, že zavzpomínáme na události, které nastartovaly změny v České republice,“ říká Zima.

Co by měla být Národní rada pro vzdělávání? Jaké změny jsou potřebné ve školství? Měla by být maturita z matematiky povinná? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Miroslav Dittrich , Tomáš Zima , jra
Spustit audio