Tobogan v pyžamu a Zita Kabátová

Aleš Cibulka a Zita Kabátová při natáčení Toboganu v pyžamu

Už 96. narozeniny oslavila česká herečka Zita Kabátová. Aleš Cibulka se za ní vypravil do Léčebny dlouhodobě nemocných v pražském Motole a ČRo 2 - Praha jejich setkání zaznamenal. My jej uslyšíme v pořadu Tobogan v pyžamu v sobotu 2. května od 11:05 hodiny. Přestože v LDN je již několik let, na život si nestěžuje, zajímá ji současnost ale ráda si i zavzpomíná. A jaký úsek svého života považuje za nejšťastnější? ...

Zita Kabátová pochází z umělecky založené rodiny. Tatínek - ochotník psal hry pro loutkové divadlo a známý pražský kabaretiér a první český filmový herec Josef Šváb - Malostranský byl bratrancem její maminky. Paní Zita prožila velmi rušný a pestrý život, vždyť se narodila za Rakouska - Uherska. Osobně poznala největší prvorepubliové hvězdy. Nějaký čas žila s operetním zpěvákem Járou Pospíšilem, ale ten ji opustil kvůli jiné herečce. V roce 1946 se poprvé vdala, jenže manžel byl pracovně vyslán do Bombaje a tak svazek trval jen 41 dnů. Později si vzala výtvarníka a veslaře Jiřího Zavřela a narodil se jim syn Jiří. Tomu prý slíbila, že se dožije stovky a velkolepě ji oslaví. Sama s úsměvem na tváři tvrdí: "Já to dokážu."
Za svůj život si zahrála v 56 filmech. Pro divadlo Oldřicha Nového, kde jeden čas vystupovala, dokonce napsala jednu autobiograficky laděnou divadelní hru a v pozdějších letech spolupracovala na několika vzpomínkových knihách. O Oldřichu Novém říká: "On si na nic nehrál, on byl gentlemanem."
Více se ale dozvíme 2. května od 11:05 hodiny v pořadu Tobogan v pyžamu.