Tina Turner. Emancipovaná královna rokenrolu bourala stereotypy
Začínala zpěvem gospelů v baptistické církvi a studovala na zdravotní sestru. První Afroameričanka, která na koncertních turné vyprodá fotbalové stadiony jako Rolling Stones, se narodila 26. listopadu 1939 v Nutbush. Od bavlníkových polí zamířila Anna Mae Bullock mezi světové hvězdy rhythm and blues s kapelou Kings of Rythm. Sólistkou se stala náhodou díky pracovní nahrávce a umělecké jméno Tina jí vymyslel kapelník a kytarista Ike Turner.
To jediné si z manželství s ním po rozvodu odnesla – kromě traumatu z domácího násilí. Tabuizované téma veřejně otevřela. A krátce po čtyřicítce se s podporou nového manažera Rogera Davise vydala na sólovou dráhu. Singl z přelomového alba Private Dancer s názvem What´s Love Got to Do with It dobyl americkou hitparádu. Od té doby nesestoupila z vrcholu.
Sjezdila celý svět a na živých vystoupeních tančila s divokostí šamanky a energií guru. Na důchod se vitální rocková babička odstěhovala do Švýcarska. Provdala se za životní lásku, výrazně mladšího Erwina Bacha, a hlásila se k buddhismu. Jedna z manter jí totiž kdysi v životní krizi pomohla, aby se stala sama sebou.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Zemřela Tina Turner. Zpěvačce, které se přezdívá ‚královna rock’n’rollu‘, bylo 83 let
Turner se proslavila jako interpretka hitů Simply the Best, We Don't Need Another Hero, Typical Male či titulní písně z bondovky Golden Eye.
-
We Are the World. Píseň, která vydělala miliony na pomoc hladovějící Africe
Při tvorbě a nahrávání známého hitu se v lednu 1985 sešlo čtyřicet hvězd. Během jedné noci natočili píseň a videoklip. Dobýval vrcholy hudebních žebříčků po celém světě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.