Teplotní rekordy. Na extrémní zimu mají patent v Rusku, na rekordní horko v Americe
Vydáme se za teplotními rekordy. V sovětské vesnici Ojmjakon byla 26. ledna 1926 zaznamenána tehdy nejnižší teplota na severní polokouli −71° Celsia. Dnes už byla překonána. Navštívíte Údolí smrti v Americe, kde byla roku 1913 pro změnu naměřena nejvyšší teplota v historii 56,7° Celsia. Dozvíte se, jaké extrémní teploty byly zaznamenány u nás.
Jeden z prvních teploměrů vyrobil slavný italský astronom a fyzik Galileo Galilei, který podle jedné odvážné hypotézy miloval rajčata víc než průměrný Ital.
Nizozemec Wim Hof nám dá lekci z otužování, po které se zahřejeme proslulými jégrovkami. Mimochodem tušili jste, že Gustavové Jägerové byli dva? A aniž by se znali, oba vyráběli teplé spodní prádlo.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Meteorolog Žák: Extrémní vedra, nevyzpytatelné hurikány? Souvislost s klimatickou změnou je zřejmá
Vedra v Evropě šplhající k padesátce nebo extrémně silné hurikány na Floridě. Jak moc výjimečné tyto výkyvy počasí jsou? A jak moc souvisí s globální klimatickou změnou?
-
26 stupňů za 15 minut a jiné teplotní rekordy
Také byste hádali největší vedro na rovníku a nejtužší mráz na pólu? Ve skutečnosti je to trochu jinak. Klimatické rekordy dlouhodobě sleduje Světová meteorologická...
-
Václav Cílek: Vlny veder budou vyšší, ale hlavně delší. Saharská klíšťata už jsou v Německu
Červen 2019 byl nejteplejším červnem Země v historii měření. Co nás čeká v budoucnosti? A jaké hrozby s sebou horko přináší?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.