Štolcbart + Štolcpart

2. červen 2016

Německé příjmení Štolcbart vzniklo jako složenina. První část tvoří středohornoněmecké adjektivum Stolz, to mělo několik významů ‒ „pošetilý“, „bujný“, „nádherný“, „pyšný“ a „hrdý“. Druhou částí složeniny je podle Jany Matúšové apelativum Bart, tj. „vousy“. Jednalo by se asi o pojmenování někoho, kdo měl krásné, husté vousy, nebo někoho, kdo si na svých vousech zakládal a byl na ně pyšný. Josef Beneš naproti tomu vykládá tuto druhou část složeniny jako rodné jméno Bart, což byla domácká podoba jména Barthlomeus. Příjmení pak mohlo označovat „hrdého a pyšného Bartoloměje“, stejně jako „Bartoloměje pošetilého“ nebo „bujného“ či „nádherného“. U formy Štolcpart došlo ke změně -b- > -p-. Formu příjmení Štolcpart dnes nosí jen 21 osob a Štolcbartů je ještě méně, jen 16.

Použitá literatura:
J. Beneš, Německá příjmení u Čechů, Ústí nad Labem 1998, s. 336; J. Matúšová, Německá vlastní jména v češtině, Praha 2015, s. 92

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.