Stanislav Peleška radí - 14.11.

14. listopad 2008
Dobré jitro

KVALITNÍ KOMPOSTY Ještě v polovině listopadu je třeba našim zahrádkářům připomenout stálou potřebnost, spíše povinnost, soustavně sestavovat a využívat komposty pro každou zahrádku a její rostliny.

Jeho shromažďování a využívání patří k téměř každodenní práci, ať jde o pravidelné sekání zeleného trávníku, odplevelování záhonů, úklid a shrabování listí a poškozených plodů nebo o likvidaci kuchyňského odpadu. To jsou hlavní kompostovatelné složky.
Všechny původně rostlinné zbytky vrstvíme na vhodném místě na objemnou hromadu, alespoň 1,5 m širokou a 1,0 m vysokou. Jen nepatrně přidáme zeminu (přibližně 10%). V žádném případě neprosypáváme vápnem nebo vápencem, takový kompost by nebyl všeužitečný. Během jednoho měsíce se kompostová hromada zapaří k teplotě 70°C - 80°C. Rostlinné hmoty postupně zetlí (nehnijou) a změní se na humus. V něm zůstanou všechny hnojivé složky: dusíkaté, fosforečné, draselné i mikroprvky. Za 6 až 10 měsíců je přírodní hnojivo připraveno k použití v zahradě.

Našim posluchačům a čtenářům sdělujeme, že po domluvě s radakí tohoto TÝDENÍKU, bude zveřejňován ZAHRADNÍKŮV ROK po zimní měsíce ve dvoutýdenním intervalu.
Na jaře zase každý týden.
Děkuji za pochopení.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.