Špičková technika není zárukou dobrého snímku. Foťte, co se vám líbí, radí fotograf Radim Hlaváč
Foťte to, co se vám líbí. To je nejdůležitější rada, kterou má Radim Hlaváč pro všechny začínající fotografy. Fotografování musí být vášní, koníčkem.
Je to ovšem záruka dobrého snímku? „Můžete mít sebelepší techniku, když nebudete mít oko, dobrá fotka nevznikne,“ ujišťuje Radim Hlaváč.
Mám štěstí, že mě zvířata pouští k sobě
„Nedávno v Lužických horách jsem se dostal na pár metrů ke kamzíkovi a mohl jsem ho fotit. Jsou možnosti se schovat, skrýt se, dát si tam stan. Já tohle nepoužívám, mně se daří dostávat ke zvířatům blízko bez jakéhokoli krytí,“ prozradil Radim Hlaváč tajemství svých fotografií volné přírody.
Díky tomuto daru je schopen získávat fascinující snímky. Jedna z jeho nejpopulárnějších fotografií ovšem vznikla díky trpělivosti a náhodě, a to je skokan s komárem na hlavě. Důležité jsou ale i znalosti přírody, které postupně získával: „Aby mohl člověk zvíře vyfotit, musí člověk poznat, jak žije.“
Veverky dokážou rozesmát celý les
„Mezi kamarády mám přezdívku „veverkový král,“ říká fotograf pobaveně. „Veverky jsou zvířata, která mě fascinují. U nich dokážu strávit hodiny. Mám to štěstí, že se k nim dostanu třeba na metr, nechají mě v klidu fotit, nastavit si všechno, jak potřebuju. Veverky o mně samozřejmě vědí,“ prozrazuje vášnivý pozorovatel přírody. „Jsou to malí komedianti. A spousta lidí se ptá, jestli je mám pojmenované,“ směje se.
Co pro něj znamenala nominace do soutěže Czech Nature Photo? Povedlo se mu vyfotit blechu na veverce? A pije komár žábě krev?
Související
-
Jak jeho život ovlivnil Andy Warhol? Zamýšlí se fotograf Rudo Prekop
Proč jeho děda skončil zavřený v dolech na Doněcku? A jak se mu podařilo utéci ze spárů košické StB na pražskou FAMU?
-
Přinesla snadno dostupná technika úpadek uměleckých snímků? Co na to fotograf David Webr?
Co ho přivedlo k pódiovým snímkům muzikantů a hudebních skupin? Dá se dnes, kdy každý fotí, vůbec ještě rozlišit spotřební fotka od umělecké?
-
Nejhezčí fotky jsem udělal, když jsem to vůbec nečekal, přiznává fotograf a cestovatel Michael Fokt
Na každou výpravu se pečlivě připravuje a má představu co bude fotit. „Někdy se ale stane, že fotky vzniknou nečekaně,“ vysvětluje fotograf v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.