Současná ekonomie je podle Pavla Kohouta jako naložený automobil, který pod plným plynem jede krokem

20. únor 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pavel Kohout

Hodinu před polednem "vyzpovídala" moderátorka Martina Kociánová ekonoma a publicistu Pavla Kohouta.

Od informačního a znalostního inženýrství k ekonomii. Pavel Kohout je v současnosti jedním z nejrespektovanějších odborníků v oboru financí u nás a jeho radám, jakožto čelenu NERvu, naslouchají přední čeští politici. Spoluzaložil poradenskou společnost Parttners, zasedá ve správní radě organizace Transparency international a stal se, bez sebemenší nadsázky, jakýmsi prostředníkem mezi lidmi a mnohdy neprůhledným světem financí.

Ekonom jako showman

Přístup k ekonomii se v posledních letech hodně změnil. Na místo odborníků ukrytých za tabulkami a grafy, můžeme často vidět účastníky zábavných pořadů, kteří se vyjadřují ke společenským tématům a baví: „Podle mě jsou z ekonomů v posledních letech především emocionální hromosvody. Je to pochopitelně zapříčiněno ekonomickými krizemi, které svět postihují, a ze kterých jsou viněni právě oni. Možná proto se více projevuje zájem o ekonomická témata. “ Podle slov P. Kohouta existuje několik druhů krizí a ani zdaleka nepostihují všechny ekonomiky. Zjednodušeně mohou, podle několika scénářů, dojít peníze buď státu, bankám nebo lidem a ani samotná měna nemusí být vždy nastavena v ideálním kurzu.

Láska k penězům stojí za vším

Martina Kociánová a Pavel Kohout

Jednou z nejoblíbenějších činností P. Kohouta je prý psaní. Během několika uplynulých let vydal přibližně 6 publikací, včetně všech vydání. Zmínit můžeme např. knihu s názvem Dramata a frašky ekonomie, na které se podílel se svým jmenovcem, dramatikem Pavlem Kohoutem: „Abych mohl i nadále interpretovat ekonomické údaje, musel jsem zahodit většinu učebnic co jsem kdy napsal a všechno revidovat. Prostředí současné ekonomie se hodně proměnilo, měnová politika je nyní nastavena zcela jinak. Mám pocit, jako bychom seděli v naloženém autě, měli plynový pedál na podlaze a auto přesto jelo krokem.“ V jednom z fejetonů P. Kohouta se můžeme dočíst, že peníze stojí za vším – tedy nejen za ekonomickými jevy, ale i těmi sociálními. Dá se to opravdu tvrdit takto zjednodušeně? „Možná je to zjednodušené až příliš, ale v podstatě se každý z nás chce mít dobře. Cest k tomu vede mnoho, bohužel, někteří chtějí žít z někoho jiného, ať už jde např. o přerozdělování daní nebo zadávání státních zakázek.“ V tvůrčím kapitalismu prý lidé vydělávají na geniálních myšlenkách, otázka ovšem zůstává, do jaké míry je to v současné společnosti stále možné.

Více s poslechněte v přiloženém audio záznamu na začátku článku…

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.