Sopky: Čertova zeď
Představte si zeď dlouhou 12 km a vysokou 10 metrů. To že vytvořila příroda? Asi už se nedivíte, proč ji kdysi pojmenovali Čertova zeď.
V České republice máme mnoho pozůstatků z dob před desítkami milionů let, kdy u nás byla celá řada aktivních sopek. Patří mezi ně i Čertova zeď v okrese Liberec.
Velká Čertova zeď je žíla čedičové horniny, která se před 65 miliony let natlačila do tenké praskliny v zemské kůře. Přestože její tloušťka nepřesahuje 2,5 m, táhne se na vzdálenost nejméně 12 km.
Původně takto nad povrch nečněla, byla v zemi. Velká Čertova zeď byla ze svého obalu tvořeného křídovými mořskými usazeninami vypreparována činností eroze.
V té době tvořila skutečně majestátní zeď tyčící se 10 m nad okolní terén. Větší část tohoto unikátního geologického fenoménu však podlehla v 18. až 19. století těžbě na drcené kamenivo používané ke zpevnění cest v krajině tvořené měkkými a rozbřídavými pískovci a jílovci.
S geologem Vladislavem Rapprichem z České geologické služby jsme navštívili její pozůstatky mezi obcemi Kotel a Smržov.
Nejzachovalejší část má souřadnice S 50°40'28", V 14°56'48". Místo se zobrazí po kliknutí na tuto mapu.
Trasa reportáže, kterou jste mohli slyšet v Meteoru 5. 7. 2014, je vyznačena v mapě čísly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.