Sopky: Čedičová hora Lovoš

12. červenec 2014

Je možné přežít cestu do nitra sopky? Ano. Stačí počkat, až vyhasne.

Nad českým městem Lovosice se tyčí hora Lovoš. Na její vrchol se stoupá vzhůru. Ve skutečnosti se ale jedná o výpravu do nitra sopky.

Lovoš totiž představuje vypreparovaný jícen dávného vulkánu.

K vlastnímu vrchu Lovoš je ještě přilepená menší a plošší Kybička. Ta je na rozdíl od čedičového Lovoše tvořena znělcem.

Malebnou krajinu západní části Českého středohoří tvoří především přívodní dráhy dávno erodovaných sopek. Ty byly v minulosti vypreparované selektivní erozí.

Čtěte také

Aktivní vulkán byl před 30 miliony let i kdesi nad Lovošem. Zub času a eroze je však neúprosný a po 30 milionech let zbyla z vulkánu jen přívodní dráha (Lovoš) a od ní se táhnoucí znělcová ložní žíla (Kybička).

Čedičová hora Lovoš - místa natáčení reportáže jsou vyznačena čísly.

S geologem Vladislavem Rapprichem z České geologické služby jsme navštívili Lovoš, jehož vrchol má souřadnice S 50°31'39", V 14°01'05". Místo se zobrazí po kliknutí na tuto mapu.

Trasa reportáže, kterou jste mohli slyšet v Meteoru 12. 7. 2014, je vyznačena v mapě čísly.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.