Smetana 200. Přijďte s Vltavou oslavit jubileum otce české hudby

V sobotu 2. března uplyne přesně 200 let od narození Bedřicha Smetany. Autorovi Mé vlasti věnujeme celý první březnový víkend. V programu nebude chybět beseda a přímý přenos galakoncertu z Národního divadla nebo živé vysílání nového snímku Smetanovy opery Dvě vdovy v podání předních sólistů a Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Robertem Jindrou. 

3. března od 20:00 ve vysílání Vltavy
Bedřich Smetana: Dvě vdovy /PREMIÉRA/

Studiově natočená opera Smetanovy Dvě vdovy byla pořízena k velkému Smetanovskému výročí. Premiérové uvedení nové kompletní opery, která vznikala ve studiích Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry, nemá v České republice obdoby. Účinkují hvězdy české pěvecké scény Adriana Kučerová (Karolína), Kateřina Kněžíková (Anežka), Pavol Breslik (Ladislav), Adam Plachetka (Mumlal), Jana Sibera (Lidka), Petr Nekoranec (Toník), Sbor opery Národního divadla se sbormistrem Pavlem Vaňkem a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Společné vysílání stanic Český rozhlas Vltava a Český rozhlas D-dur. Připravili, uvádějí a se svými hosty rozmlouvají Lukáš Hurník a Vojtěch Babka.

PROGRAM

 • Sobota 2. března
  06:00 Smetanovské partitury
  08:00 Víkendová příloha s Bedřichem Smetanou
  11:00 Poetické polky Bedřicha Smetany a Andráse Schiffa
  12:05 Polední koncert a Má vlast

  14:00 Kavárna se Smetanou z budovy Themos Národního divadla v Praze
  Pozvání přijali vedoucí redakce vážné a jazzové hudby ČRo Vltava Alena Maršíková Michálková, Kateřina Kněžíková, Pavel Kosatík, Robert Jindra a Aleš Březina. Hudební doprovod Lydie Härtelová (harfa) a Mario Mesany (flétna).

  16:00 Sobotní drama / Pavel Molek: Má protentokrát obsazená vlast
  17:00 Nikol Bóková: Her Country
  17:45 Bedřich Smetana dnes
  s Lukášem Hurníkem rozmlouvá Daniel Jäger
  18:00 Sny Bedřicha Smetany a klavíristy Jana Bartoše
  19:00 Sedmé nebe / Bedřich Smetana očima Vladimíra Franze

  20:00 Smetana 200. Přímý přenos galakoncertu k poctě skladatele z Národního divadla v Praze
  Smetana Gala si můžete vychutnat i z piazzetty Národního divadla, kam bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku.

 • Neděle 3. března
  11:00 Radioseriál / Pavel Molek: Smetana /PREMIÉRA/
  12:20 Polední koncert  / hudba Bedřicha Smetany
  14:00 Krásné hlasy / Smetanovská hitparáda
  Osm zastávek u osmi dokončených oper Bedřicha Smetany
  19:00 Sedmé nebe / Bedřich Smetana očima Vladimíra Franze
  20:00 Bedřich Smetana: Dvě vdovy. Živé vysílání Operního večera s Vojtěchem Babkou a Lukášem Hurníkem pro ČRo Vltava a ČRo D-dur

Ve Víkendové příloze se zaměříme na Smetanovu hudbu z generačního pohledu, společně s Tomášem Bernhardtem se projdeme Plzní doby skladatelova mládí a vážné i nevážné zastavení nad operní tvorbou Bedřicha Smetany má připravené Daniel Jäger.

Sobotní drama nás přenese do okamžiku uvedení Mé vlasti dne 5. června 1939. Fiktivní příběh je zasazen do času zvukové zkoušky před koncertem. Co se stane, když se tři muzikanti rozhodnou bojovat za onu důstojnou svébytnost jinak než hudbou? Autorem dramatu je Pavel Molek, který pro Vltavu napsal premiérový čtyřdílný Radioseriál věnovaný životu Bedřicha Smetany.

Nejnovější články

Stránky