Šejbal

5. září 2016

Šejbal patří nejspíše k příjmením podle zaměstnání, podle Dobravy Moldanové snad souvisí s apelativem šejba s významem „kruh“, „kolo“, „brus“, nebo s německým apelativem Scheibel, které označuje „talíř ve starém hornickém čerpadle“. Josef Beneš zařadil příjmení Šejbal mezi slovesná, ovšem bez uvedení konkrétní motivace, Antonín Kotík spekuloval: „Není-liž to Shejbal?“ Tyto výklady jsou však méně pravděpodobné. Podle evidence obyvatelstva, kterou spravuje Ministerstvo vnitra, dnes již s příjmením Šejbal nikdo nežije.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 95; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 274; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1897, s. 106

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.