Sdružení Artists 4 children pomáhá dětem dodávat adrenalin a radost ze života
Prozradila nám to Renáta Králová, která byla, společně s hudebníkem Máriem Bihári, naším dnešním (15. ledna) hostem.
Renáta Králová založila před lety občanské sdružení Artists 4 children (Umělci dětem), ve kterém působí herci a hudebníci pomáhající sirotkům, dětem sociálně znevýhodněným, handicapovaným, v nemocnicích či žijících v zemích postižených válečným konfliktem. „Hudba, divadlo, žonglérské workshopy jim dodávají adrenalin a radost ze života. V tom je ta pomoc.“
Členem „týmu“ Artists 4 children je i nevidomý romský muzikant Mário Bihári, který se snaží upoutat děti hrou, např. na akordeon. „Rozdíl v pozornosti dětí je mnohdy značný. Některé děti poslouchají více, další jsou zase neposedné a pořád chtějí něco zkoumat. Tím občas vznikne trochu hlasitější atmosféra. Všechno se to ale dá ukočírovat. Jenom je musíte zaujmout.“
První kroky
Myšlenka založení sdružení Artists 4 children se nenápadně rodila v hlavě Renáty Králové už před asi 15 lety. „Tehdy jsem potkala svoje spolužačky z DAMU Marku Míkovou a Renátu Kubišovou. Několik let hrály v nemocnicích pro dlouhodobě nemocné děti loutkové divadlo a chtěly někoho, kdo by jim na tyto aktivity sháněl peníze.“ Karta padla na Renátu Královou, které v té době navíc umírala maminka. „Viděla jsem, jak je v takovou dobu jakákoliv psychologická podpora potřeba a že rodina nestačí. “ Začala proto pro své kamarádky shánět finance, čímž přišla do kontaktu s neziskovou činností. „Do té doby jsem produkovala v Krátkém filmu Praha a České televizi. Tohle byl svět, který jsem neznala.“
Zkušenosti ze Srí Lanky si přivezla do Čech
Závěr roku 2004 byl, z celosvětového hlediska, ve znamení ničivé vlny tsunami, která zasáhla především oblasti v Indickém oceánu. „Přemluvila jsem Renátu Kubišovou a vyrazily jsme na Srí Lanku, kde jsme prakticky měsíc po úderu tsunami objížděly uprchlické tábory a domlouvaly jsme, že bychom s dětmi terapeuticky pracovaly. Pak ještě přijela jedna herečka a s rikšou jsme pak projely opravdu velký kus pobřeží, navštívily jsme asi 50 táborů. Když herci odjeli, zůstala jsem tam ještě půl roku a pracovala jsem pro křesťanskou neziskovou organizaci World Vision jako šéfová volnočasových center. Po návratu do Čech jsem si říkala, že když jsem to zvládla na Srí Lance, tak proč bych to nemohla zkusit i u nás. A tak vzniklo Artists 4 children.“
Na Slovensku seznamují Romy s jejich historií
Nejen na Srí Lanku, ale i na Slovensko jezdí „Umělci dětem“ účinkovat. Své o tom ví Mário Bihári, který vyráží hrát do romských osad s celou svou kapelou Bachtale Apsa. „Jsme čtyři. Hodně důležitý, už jen proto, jak vypadá, je Tokhi, náš perkusionista. Děcka se na něj hned vrhnou, protože je to takový dredatý fešáček. Když přijíždíme do osady, tak už děti běží okolo auta, vískají a křičejí. Jakmile začneme hrát, tak je to vždycky zaujme, shluknou se kolem nás, zahrajeme třeba dvě písničky a pak si s nimi začneme povídat. Pokud jsou tam starší děti, mluvíme v pauzách o tom, odkud pocházejí Romové, proč odešli z Indie, kudy putovali a kde se zastavovali. Dospělé třeba obeznamujeme s tím, co hrajeme. Když se kupříkladu zastavíme u byzantské říše, tak jim zahrajeme balkánské písničky. Někdy jim i vysvětlujeme hudební pojmy. Potom se třeba naučíme i nějakou písničku, protože i v osadách romské děti své lidové písničky neumějí. To, že umí každý Rom zahrát a zazpívat dnes neplatí a myslím, že to neplatilo ani v historii. V 19. století ale existovaly speciální hudební osady, které byly, díky dobrým romským hudebníkům, vyhledávány majoritní společností.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.