Sádlo

13. březen 2017

Příjmení Sádlo vzniklo z apelativa sádlo. Mohlo patřit např. někomu, kdo tuk zpracovával a prodával, nebo se mohlo jednat o přezdívku tlustého, sádelnatého člověka. Záznam o měšťanu Sádlovi máte ze Soběslavi již z roku 1442. Šlechtické rody s přízviskem Sádlo najdete hned tři, podle Ottova slovníku naučného přitom nejsou spřízněni – Sádlové z Kladrubec, Sádlové ze Smilkova a Sádlové z Vražného. Dnes je Sádlo příjmení rozšířené, nosí jej 475 osob, nejvíce jich žije v Praze.

Použitá literatura:
A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 166; J. Svoboda, Staročeská osobní jména a naše příjmení, Praha 1964, s. 198; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 232; Ottův slovník naučný, díl XXII, Praha 1904, s. 480‒481

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.