S Olgou Havlovou se přátelím i teď, když je v nebi, říká Milena Černá
Přezdívalo se jí „doktorka chartistů“. Přes 30 let už jako ředitelka Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové bojuje za právo umírat doma. Přesvědčila k tomu kdysi i Václava Havla.
Ve čtvrtek 15. května vstoupil do kin dokumentární film Olga. Mapuje život naší někdejší první dámy Olgy Havlové. Její přítelkyně, lékařka Milena Černá, ho prý viděla už třikrát.
„Je to výjimečný film o její osobnosti a originalitě. Ona byla vždycky autentická. Doporučuji všem, aby se na něj šli podívat.“
Dlouholeté kamarádky
S Olgou Havlovou se seznámila v roce 1965 při premiéře hry Václava Havla Vyrozumění v pražském Divadle Na zábradlí.
„Od té doby jsem byla zvaná na různé akce, které se často konaly pod dohledem policie. Ale Olga s Václavem si je nenechali vzít,“ vzpomíná. „Olga měla ráda knihy. Pídila se po nových autorech, takže jsme se hodně bavily o literatuře.“
Přesvědčila i Václava Havla
Když v roce 1990 Olga Havlová zakládala Výbor dobré vůle, jmenovala Milenu Černou hned expertkou pro věci zdravotnictví. „Krátce na to jsem se stala členkou správní rady a byla to pro mě velká čest.“
Milena Černá podporuje hospicové hnutí a myšlenku, že by umírající měl mít možnost zemřít vyrovnaně a klidně. Taky proto strávila Olga Havlová tři dny před smrtí doma. „Prosila jsem tehdy Václava, aby ji vzal domů.“
Příští rok uplyne 50 let od chvíle, kdy se Milena Černá začala přátelit s Olgou Havlovou. Ani po její smrti se prý nic nezměnilo. „Přátelím se s ní i teď, když je v nebi.“
Výbor dobré vůle a Olga
Loni by Olga Havlová oslavila 80. narozeniny a Výbor dobré vůle si ji připomněl při mnoha akcích.
„Volně to přešlo i do letoška, protože se bude udělovat podvacáté cena pro handicapované.“ Ta je od roku 1995 každoročně udělovaná lidem se zdravotním postižením, které se se svým handicapem dokázali nejen vyrovnat, ale především aktivně pomáhají ostatním.
Jak vnikl Spolek Frič a čemu se věnuje? Co pro Milenu Černou znamená slovo patriotismus? Poslechněte si v archivu iRadia.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.