Robert Mikoláš: „Byl jsem rád, když jsem ze Sýrie odjížděl“

11. říjen 2013

V pátečním vydání magazínu jsme se tentokrát setkali se zahraničním zpravodajem Českého rozhlasu Robertem Mikolášem.

Reportáže přinášel posluchačům z Číny, jihovýchodní a východní Asie a nedávno se vrátil ze Sýrie, kde na vlastní oči sledoval probíhající občanskou válku.

Povoláním dobrodruh

Nechává se posílat na samá nebezpečná místa, dobrodružství má tedy v krvi. V nedávné době navštívil Sýrii, a to v období, kdy se zvažovala vojenská intervence západu a bombardování země po chemickém útoku. Jak cesta do takovéto oblasti vlastně probíhá? „Je rychlá. Jde pochopitelně z velké části o byrokracii, ale pokud máte vše dobře připravené a platné vízum, není to problém.“ Jestliže chcete do Damašku, musíte podle slov reportéra po zemi. Jediná myslitelná spojnice mezi hlavním městem Sýrie a okolním světem vede ze sousední libanonské metropole Bejrút.

Přechod hranic

R. Mikoláš upřesnil, že na syrských hranicích prý kontrolují kompletní seznam toho, co člověk přiváží do země. Ten se předem zasílá ke schválení místním složkám: „Na seznamu jsem neměl např. satelitní telefon, který mi okamžitě zbavili. Naštěstí, při návratu mi ho vrátili zpět bez jakýchkoliv problémů.“ Při zpáteční cestě prý opět kontrolují, jestli má člověk vše, co původně vezl sebou. Reportér posluchačům popsal komplikovanou situaci v zemi. Způsoby sebevražedných atentátníků, kteří se běžně v ranních hodinách na frekventovaných ulicích odpalují a zabíjejí civilisty. Svůj pobyt zhodnotil tím, že byl pochopitelně rád, když ze země odcestoval.

Robert Mikoláš, bývalý zpravodaj ČRo pro Čínu a jihovýchodní Asii

Přát bychom měli míru

Přestože vnímáme zpravodajství, máme jistý omezený a skreslený přehled. Komu tedy v syrském konfliktu přát vítězství? „Přát bychom měli především míru. Pokud bych to měl ovšem hodnotit objektivně, svět v případě Sýrie tragicky zaspal ještě v době, kdy byla šance na pozitivní a mírovou změnu.“ V současné době prý stojí proti prezidentu Bašáru Asadovi přibližně 100 000 bojovníků, kteří jsou z poloviny tvořeni teroristy a fanatickými extrémisty. Přestože celý svět doufá, že se prezidentským jednotkám podaří nastolit pořádek, není to bohužel příliš pravděpodobně.

Více si poslechněte v záznamu rozhovoru na začátku článku…

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.