Říkali mu Péďa. Dismanův rozhlasový dětský soubor a smrt na barikádách
Herečky Alena Vránová, Eva Klepáčová, Aťka Janoušková, Jana Hlaváčová. Herci Josef Vinklář, Bohumil Švarc, Václav Postránecký, Marek Eben. Ti všichni, a mnoho jiných kdysi chlapců a dívek, byli a jsou spjati s dnes již legendárním Dismanovým rozhlasovým dětským souborem. Některým z nich však bylo souzeno, aby ze dne na den dospěli. Bylo jaro 1945 a kolem obcházela Smrt. Po stopách Ladislava Padiora a jeho kamarádů pátral Stanislav Motl.
Související
-
‚Jsme s vámi, buďte vy v duchu s námi.‘ Před 78 lety začalo Pražské povstání a vypukl boj o Český rozhlas
„Začínal jsem ráno v šest hodin. A začínal jsem tím česko-německým hlášením času, jak jsem řekl ‚Je sechs hodin‘,“ vzpomínal hlasatel Zdeněk Mančal.
-
Dismanovi hrdinové
V těchto dnech si připomínáme 70 let od konce 2. světové války. Pražské povstání zasáhlo tragicky také do souborového života. Zastihlo dismančata v budově rozhlasu:...
-
Pražské povstání. Praha stála v cestě německým vojákům, kteří se chtěli dostat do amerického zajetí
Pražské povstání vypuklo v sobotu 5. května 1945. Vzbouřená Praha stála v cestě německé Skupině armád Střed s milionem vojáků, která se chtěla dostat do amerického zajetí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.