Ředitelka divize Nová média České televize Pavlína Kvapilová nedovede oddělovat koníčky od práce

10. únor 2012

V pátek (10. února) byla po 11:05 hodině hostem Dvojky ČRo a magazínu „Je jaká je“ novinářka Pavlína Kvapilová.

Nová media jsou budoucností mezilidské komunikace. Snad vše o dynamicky se rozvíjejícím odvětví ví novinářka, moderátorka a v současnosti také ředitelka divize Nová média České televize Pavlína Kvapilová.

Úpadek novinařiny ji přivedl na televizní obrazovky

Aniž by uvažovala o tom, že by se stala zpravodajkou, dostala jedinečnou příležitost působit 3 roky v Bruselu, na postu zahraniční zpravodajky Českého rozhlasu: „Bylo to tehdy velice hektické a náročné období. Připadalo mi, že nastává jistá krize v novinařině. Problémy stále přetrvávají, ale jistou nadějí pro mě jsou právě sociální sítě a vstup lidí do veřejné sféry. Má to své výhody, pochopitelně i nevýhody.“ Právě zmíněná krize byla prý jeden z důvodů, proč P. Kvapilová od novinářského řemesla na několik měsíců upustila, aby se časem opět vrátila jako tvář populárního diskusního cyklu Hyde Park. Ten je právem označován za první, plně interaktivní pořad v historii České televize.

Láska k románským jazykům přetrvává dodnes

K moderování se P. Kvapilová ovšem dostala mírnou oklikou - její velkou vášní je totiž italianistika, kterou vystudovala na FF UK. Italštinou byla prvně oslovena jako reprezentantka českých studentů při zájezdu do San Paula a později také v rámci prestižního stipendia: „V roce 1995 jsem získala možnost odcestovat do Florencie a byl to tehdy velký úspěch. Projížděla jsem Toskánsko a poznávala krásy Itálie i její historii. Už v té době jsem vyvažovala své zájmy. Hodně mě bavila matematika, analytika a zároveň sociální činnosti a humanita.“ Právě všestrannost i neuvěřitelná energičnost je jednou ze základních vlastností P. Kvapilové. Ráda fotí, restauruje věci, hodně čte. Má vůbec čas na osobní život? „Já nejsem příliš schopná oddělovat práci od všeho ostatního. To co jsem dělala a dělám jako svou práci, jsou zároveň mé koníčky. Občas nedovedu zastavit sama sebe a kontrolovat se tak, jak bych si představovala. Pochopitelně se mi to vrací a dostávám lekce od svého těla i okolí. Snažím se postupem času najít si chvíli na sebe a zavřít za prací dveře. Cítím, že je občas na místě, nechat hlavě trochu oddechnout.“

Brána Porta Pia, jeden ze vstupů do Říma, hlavního města tehdejšího Papežského státu. Jejím dobytím byl v září 1870 definitivně završen proces sjednocení Itálie

Pracovat bez scénáře bylo něco nového

Kapitola „Česká televize“ začala pro P. Kvapilovou prací na volebních speciálech. Tak jak se vyvíjela programová struktura ČT, vyvíjelo se prý i to, co mohla divákům nabídnout. V roce 2008, když se očekávala volba prezidenta České republiky, vedení televize rozhodlo, že štáb povede ambiciózní a mladá novinářka: „Nebylo vůbec jednoduché odhadnout, co se vlastně bude dít. Trvala jsem na možnosti pracovat bez scénáře a snad nejhorší bylo zajistit, aby se celý tým naučil operovat v nových podmínkách. Spustila jsem tehdy řetězovou reakci a jistým způsobem nastavila standart pro budoucí fungování zpravodajství ČT. Díky tomu se nám postupně dařilo zdokonalovat kontinuální vysílání a začali jsme zapojovat diváky. Viděli jsme, že jejich snaha komunikovat s TV je obrovská. Důležitá byla součinnost a kooperace.“ Zorganizovat takový přenos musí být pochopitelně nesmírně náročné, obzvlášť pokud se jedná o událost, na kterou je upírána pozornost celé společnosti. Svou roli prý může hrát i jedno jediné slovo, nebo chybně interpretovaná věta. Důležité je se podle P. Kvapilové naučit přemýšlet ve všech možných souvislostech a mít připravených několik možných scénářů, které se mohou navzájem ovlivňovat.

Čeští politici jsou prý odvážnější

Pořad Hyde Park byl původně experiment připravovaný v laboratoři nových trendů. Televize se měla ještě víc otevřít divákům, kteří mohli prostřednictvím nových medií komentovat to, co se klem nich děje: „Bylo nutné přistupovat ke konceptu s jistou pokorou a respektem. Jednalo se o komplexní disciplínu a my jsme diváky upozorňovali, že jsou součástí projektu a stále pomáhají pořad vylepšovat. Moderátoři a novináři, kteří za pořadem stojí, žijí často ve virtuálních světech a nemají možnost vyrazit do ulic a vidět např. život ve vesnicích.“ Hyde Park je hodně psychologický a hlavní idea byla, aby se neocitl v rovině striktně politické: „U politiků to není jednoduché. Často jsou velice dobře připravováni na diskuzi a televizní duely. Na druhou stranu je Česko trochu jiné, protože u nás i špičkoví politici jsou ochotni v pořadu vystupovat, i když ho z podstatné části řídí pouze diváci. To kdekoliv ve světě není běžné.“

Česká televize

Poslechněte si celý rozhovor se Stanislavou Lekešovou, který najdete na začátku tohoto článku.

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.