Recept na životní spokojenost podle Radkina Honzáka: Dělat si radost a mít čisto v duši je to nejpodstatnější
Radost je cílová emoce, která by měla naším životem prostupovat, tvrdí známý psychiatr Radkin Honzák. Spousta lidí se ale dnes radovat moc neumí. Stejně jako komunikovat nebo rozlišovat mezi dobrem a zlem.
Radkin Honzák připouští, že hezkých, dobrých a šťastných chvilek během dne asi moc není. „Ale my se je musíme naučit vychytávat. Jinak večer řekneme: To byl zase den! A v sobotu: To byl zase tejden! A v krematoriu nakonec nadzvedneme víko od rakve a řekneme: To byl ale život! Je třeba aktivně hledat hrozinky ve vánočce, což není jednoduché.“
Druhá věc je, že lidé si dělají různá potěšení, ale když si mají udělat skutečnou radost, jsou bezradní. „Dělat si radost a mít čisto ve vlastní duši a před vlastním prahem je to nejpodstatnější. Postmoderní doba s tou tzv. tekutou filozofií, kdy nerozlišuje dobro a zlo, je nebezpečná. Čili dělat dobro natolik, aby to zlo mělo čím dál míň místa.“
Narcisové kam se podíváš
Podle známého psychiatra chybí dnešní společnosti ze všeho nejvíc osobní kontakt. „V komunikaci chybí komunikace osobní. Deset tisíc SMS nenahradí 10 minut pohledu z očí do očí.“ Sociální sítě navíc podle něj dávají zelenou narcismu. „Narcismu přibylo po celém světě a chybí tam zpětná vazba.“
„Když přifouknu svojí bublinu, nikdo mi neřekne: Podívej se, jak to vypadá! K tomu všemu ještě tahle populace absolutně neunesla svobodu, kterou dostala, a neví, jak s ní nakládat.“ Ukázkovým příkladem je podle Honzáka zvolení bývalého komunistického policisty Zdeňka Ondráčka šéfem komise pro kontrolu GIBS.
Kecy a politika
„Lidi se nestarají o bezprostřední minulost a zvolení toho policajta sněmovnou je děsivý úkaz degenerace toho, co se do sněmovny dostalo. Teď z toho ti kašpárci couvají stylem: Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil.“
Všichni máme v sobě vnitřní dítě, které potřebuje hýčkat. Čím si dělám radost já? Vším, čím můžu.
Podle Honzáka ale taková situace není typická jen pro naši zemi. „Tomu, co dělá Trump v Americe, se říká modrá lež. To jsou ty kecy, o kterých všichni vědí, že to není pravda, ale stmelují společenství kolem dané osoby.“
Člověk je rozumný stroj
Jako propagátor psychosomatiky upozorňuje, že čtvrtina pacientů praktických lékařů má somatizační potíže. Ujišťuje, že jádrem některých nemocí jsou uskřípnuté emoce. „Biologická medicína není můj nepřítel. Ale emoce naštelujou organismus.“ Jak se do pozitivního myšlení nastavit? „Vyrovnat si vztahy je základ. Nejsme solitéry. Já+Ty je jednotka, která nás dělá.“
Vztahy rodičovské
Svůj názor má Radkin Honzák i na tzv. tolerantní výchovu. „Jedním z nepsaných úkolů rodiny je umět komunikovat a nastavit hranice. Jasně říct dítěti, že tohle ano a tohle ne,“ myslí si. „Aby dítě pociťovalo bezpečí, musí vědět, že autorita se nebojí ani jeho. Protože: Co je to za autoritu, která mě má ochránit, ale která se bojí, když zadupu?! Myslím, že permisivní výchova je lenost.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.