Radoslav Nenadál: O Šporhetce a rakvářově dceři

27. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eduard Tomek: Karlův most

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Svérázné postavy a jadrný jazyk v příběhu z válečné Prahy, který je psán s nadsázkou a humorem, ale i s velkým citem a pochopením pro nejrůznější nuance obyčejného lidského života. Poslouchejte do soboty 4, července 2020.

Účinkují: Natálie Drabiščáková, Jitka Jirsová, Marcela Nohýnková, Lenka Zbranková, Zdeněk Hruška, Vladimír Hrabal, Kryštof Bartoš, Jarmil Škvrna, Michal Roneš, Petra Jindrová Lupínková, Dominik Říha, Barbora Mošnová, Josef Grec, František Souček a Mateo Klimek
Napsal: František Baďura
Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková
Režie: Jaroslav Kodeš
Premiéra: 1. 1. 2018

Dům U tří pavích per je počestnej barák. Zavírá se v něm vo desátý hodině večerní, všude se pečlivě zatemní, je totiž válka. Jenže i za války kvete láska a mladé páry dohání touha k zoufalým činům. O dům se stará prostořeká domovnice Fuchsová, alias Šporhetka.

Je to baba od rány. Každého hned odkáže do patřičných mezí. S nikým se nemaže, hned je se vším hotová. Tedy i s Marií, dcerou rakváře, která se zamilovala do německého vojáka a šmajchluje se s ním přímo pod Šporhetčiným oknem.

Vzájemný vztah Marie a domovnice Fuchsové, který začne vylitým kýblem špinavé vody, postupně odkryje nevinnost a naivitu Marie i trpkou životní zkušenost „starý báby Fuchsový“.

V příběhu, který je uzavřen do jednoho staroměstského činžáku, jde o lásku, zklamání, pochopení, zodpovědnost i o schopnost jednat všem navzdory.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související