Radoslav Nenadál: O Šporhetce a rakvářově dceři

1. leden 2018
Eduard Tomek: Karlův most (výřez z obrazu)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.


Dramatizaci stejnojmenné novely poslouchejte do pondělí 8. ledna 2018.

Dům U tří pavích per je počestnej barák. Zavírá se v něm vo desátý hodině večerní, všude se pečlivě zatemní, je totiž válka. Jenže i za války kvete láska a mladé páry dohání touha k zoufalým činům. O dům se stará prostořeká domovnice Fuchsová, alias Šporhetka.


Účinkují: Natálie Drabiščáková, Jitka Jirsová, Marcela Nohýnková, Lenka Zbranková, Zdeněk Hruška, Vladimír Hrabal, Kryštof Bartoš, Jarmil Škvrna, Michal Roneš, Petra Jindrová Lupínková, Dominik Říha, Barbora Mošnová, Josef Grec, František Souček a Mateo Klimek
Dramatizace: František Baďura
Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková
Režie: Jaroslav Kodeš


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Je to baba od rány, každého hned odkáže do patřičných mezí, s nikým se nemaže, hned je se vším hotová. Tedy i s Marií, dcerou rakváře, která se zamilovala do německého vojáka a šmajchluje se s ním přímo pod Šporhetčiným oknem.

Vzájemný vztah Marie a domovnice Fuchsové, který začne vylitým kýblem špinavé vody, postupně odkryje nevinnost a naivitu Marie i trpkou životní zkušenost „starý báby Fuchsový“. Svérázné postavy mluví jadrným jazykem, text je psán s nadsázkou a humorem, i s velkým citem a pochopením pro nejrůznější nuance obyčejného lidského života.

Čtěte také

Spustit audio
autor: Radoslav Nenadál