Radka Kvačková: Mám trošku zbytnělý smysl pro zodpovědnost
Hostem Marie Retkové a magazínu Je jaká je před úterním polednem s datem 6. března byla novinářka Radka Kvačková.
Novinářka Radka Kvačková říká, že bič uzávěrky nad sebou mít nemusí. Vše prý odevzdává včas. „Mám trošku zbytnělý smysl pro zodpovědnost. Nenechávám věci na poslední chvíli. Naopak, snažím se vše udělat s předstihem. Stresovalo by mne, kdybych měla psát na poslední chvíli.“
Ve volném čase se věnuje psaní fejetonů, kterým dává velké množství energie. „Jejich příprava ale není vůbec jednoduchá. Někdy mi trvá týden, než ho napíšu a někdy se s ním dost trápím.“
Reforma školství
Tématem rubriky, kterou Kvačková v Lidových novinách týden co týden plní, je školství. V poslední době se zaměřuje na reformu resortu. V názoru má jasno: „Nemyslím si, že by na ní bylo vše špatné. Dělali ji lidé, které nelze podezírat, že by chtěli vysoké školy zlikvidovat. S problematikou jsem celkem obeznámena a návrhy se mi nezdají špatné.“
„Dříve, či později k reformě stejně musí dojít. Jde o to, že když vzdělání poskytoval stát 15 % populace až do 90. let, situace se ještě teoreticky dala zvládnout. Dochází však k rozvoji školství a pokud máme mít 60 % každého ročníku s vysokým vzděláním, bez placení školného to stát finančně zruinuje.“
„Jde o to, aby kvalita nešla dolů. Nějakým způsobem na to vzdělávání bude muset přispět a nebo se vrátíme k tomu, že stát povede školství, které bude schopné sloužit pouze naprosto omezenému segmentu populace,“ uzavírá Radka Kvačková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.